fot. cathopic

Odpusty zupełne, które możesz uzyskać w czasie wakacji

W okresie wakacyjnym można połączyć przyjemne z czymś pożytecznym dla duszy. Oto niektóre z okazji, by uzyskać odpust zupełny lub cząstkowy.


Aby uzyskać odpust zupełny nie można być przywiązanym do grzechu, nawet powszedniego. Jeżeli jednak brak całkowitej dyspozycji, wtedy zyskuje się odpust cząstkowy. Poza tym trzeba być wstanie łaski uświęcającej oraz przyjąć Komunie świętą.

Następnym krokiem jest odmówienie modlitwy (np. „Ojcze nasz” i „Zdrowaś Mario”) w intencjach Ojca Świętego (nie chodzi o modlitwę w intencji samego papieża, ale w intencji tych spraw, za które modli się każdego dnia papież).

Papieska Intencja Modlitewna na lipiec 2021: Przyjaźń społeczna
Módlmy się, abyśmy w konfliktowych sytuacjach społecznych, gospodarczych i politycznych byli odważnymi i pełnymi pasji twórcami dialogu i przyjaźni.

Papieska Intencja Modlitewna na sierpień 2021: Kościół
Módlmy się za Kościół, aby otrzymał od Ducha Świętego łaskę i siłę do reformowania się w świetle Ewangelii.

Trzeba jednak pamiętać, że spowiedź (więc stan łaski uświęcającej), Komunia święta i modlitwa w intencjach Ojca Świętego mogą być wypełnione w ciągu kilku dni przed lub po wypełnieniu czynności, z którą związany jest odpust. Po jednej spowiedzi można uzyskać wiele odpustów zupełnych, natomiast po jednej Komunii świętej i jednej modlitwie w intencjach papieża – tylko jeden odpust zupełny.

Odpustów (zarówno cząstkowych, jak i zupełnych) nie można ofiarowywać za innych żywych.

>>>Odpusty za dusze zmarłych i żyjących. Kiedy i w jaki sposób można z nich skorzystać?

fot. unsplash

Kiedy można uzyskać odpust zupełny w wakacje?

Jest to czas mszy świętych prymicyjnych, ale także jubileuszów kapłańskich. Warto wiedzieć, że odpust zupełny można uzyskać za:

1. Sprawowanie i uczestnictwo we Mszy świętej prymicyjnej

2. Sprawowanie i uczestnictwo we Mszy świętej z okazji 25-, 50- i 60-lecia kapłaństwa

Poza tym, kiedy mamy nieco więcej czasu w czasie wakacji możemy uzyskać odpust zupełny za:

Adorację Najświętszego Sakramentu przez co najmniej pół godziny (jeśli jest krótsza – odpust cząstkowy)

Dodatkowo przy okazji zwiedzania różnych miejsc warto sprawdzić czy w okolicy nie znajduje się kościół lub kaplica związana z liturgicznym wspomnieniem świętego. Tego dnia można uzyskać odpust zupełny za:

Nawiedzenie kościoła lub kaplicy zakonników w święto ich założyciela i odmówienie tam „Ojcze nasz” i „Wierzę”.

>>>Święto Katedry Piotra Apostoła: szansa na odpust zupełny – zobacz, jak go uzyskać!

Poza tym odpusty zupełne codziennie można uzyskać za:

1. odmówienie cząstki Różańca Świętego, w sposób ciągły, z rozważaniem tajemnic różańcowych, w kościele albo w kaplicy albo w rodzinie albo we wspólnocie zakonnej, we wspólnocie wiernych, zwłaszcza gdy wiele osób gromadzi się w jakimś szlachetnym celu.

>>>Watykan: odpust zupełny dla narzeczonych odmawiających wspólnie różaniec

2. czytanie Pisma Świętego z czcią należną Słowu Bożemu i na sposób lektury duchowej przynajmniej przez pół godziny z tekstu zatwierdzonego przez władzę kościelną. Kto nie może czytać osobiście, wystarczy gdy słucha czytającego, nawet przez środki audiowizualne.

3. odmówienie Koronki do Miłosierdzia Bożego w kościele lub kaplicy wobec Najświętszego Sakramentu publicznie wystawionego lub  przechowywanego w tabernakulum. Jeżeli wierny z powodu choroby lub innej słusznej racji nie może wyjść z domu, ale odmówi Koronkę do Miłosierdzia Bożego z ufnością i z pragnieniem miłosierdzia dla siebie oraz gotowością okazania go innym, pod zwykłymi warunkami również zyskuje odpust zupełny (Dekret Penitencjarii Apostolskiej z dnia 12.01.2002 dotyczy całego terytorium Polski).

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze