posąg Apostoła zasiadającego na katedrze. fot. cathopic.com

Święto Katedry Piotra Apostoła: szansa na odpust zupełny – zobacz, jak go uzyskać

Dzisiejsze święto przypomina, że Stolica Piotrowa jest podstawą jedności Kościoła. Kościół modli się, aby „pośród zamętu świata nasza wiara pozostała nienaruszona”. To święto jest także doskonałą okazją, by zyskać odpust zupełny. 

Do roku 1969 Kościół łaciński obchodził dwa święta związane ze Stolicą Piotrową: Katedry św. Piotra w Rzymie (18 I) i Katedry św. Piotra w Antiochii (22 II). Po reformie liturgii oba te święta zostały połączone w jedno pod wspólną nazwą: Katedry św. Piotra.

Geneza tego święta wywodzi się od chrześcijan rzymskich z  IV w. Obchodzili święto Katedry świętego Piotra, wspominając, że apostoł był biskupem tego miasta. W ten sposób składali św. Piotrowi hołd za to, że właśnie w Rzymie założył gminę chrześcijańską i to miasto obrał za stolicę chrześcijaństwa.

>>> Piotr i Paweł, czyli spór o obrzezanie i kaszankę

Katedra, czyli tron

W bazylice św. Piotra w Rzymie za głównym ołtarzem w absydzie znajduje się tron, na którym miał zasiadać św. Piotr. To właśnie od tego tronu, na którym podczas nauczania zasiadali biskupi, bierze nazwę katedra. Do V w. tron św. Piotra znajdował się w baptysterium świątyni. Drogocenna relikwia składa się z wielu kawałków drewna, spojonych od dawna bogato zdobionymi płytami z kości słoniowej. Obecnie jest zamknięta w marmurowej kompozycji wykonanej przez Jana Berniniego, jednego z głównych architektów najsłynniejszej rzymskiej bazyliki.

>>> Co zrobić z relikwiami? Czy każdy musi je czcić?

Odpust od Piotra

Święto Piotrowej Katedry to także doskonała okazja do tego, żeby uzyskać odpust zupełny. Taki przywilej został nadany przez papieży i to nie tylko dla tych, którzy 22 lutego odwiedzą poświęconą św. Piotrowi bazylikę w Rzymie. Odpust został rozszerzony także na tych, którzy dzisiaj odwiedzą swoją katedrę i… spełnią pewne warunki, o których piszemy w jednym z naszych materiałów.

O tym, jakie warunki musisz spełnić, przeczytasz w artykule  >>> Jak zyskać odpust zupełny? [WYJAŚNIAMY]

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze