Oskary 2017 – nominowane filmy, które warto obejrzeć

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła nominacje do Oskarów 2017. Gala odbędzie się 26 lutego, a na YouTube niedługo zacznie działać oficjalny Live Stream. W tej chwili na kanale możemy zobaczyć filmowe nominacje, pod tym linkiem (klik!)

Wszystkie są również dostępne na stronie Akademii: oskar.go, skąd pobrać można plik z pełną listą. Jakie produkcje mogą zainteresować nas, chrześcijan? Poniżej trzy wybrane pozycje, z których dwie będą dopiero miały premierę.

Milczenie
Film Martina Scorsese opowiada o dwóch jezuickich misjonarzach, którzy wyruszają do Japonii. Celem ich podróży, prócz odnalezienia dawnego mentora, jest głoszenie Bożego Słowa. Ekstremalna mieszanka, jaką jest XVII wiek, Japonia i kara śmierci dla wyznawców Chrystusa spowoduje pewnie niemałe emocje wśród kinowych widzów. Tytułowe „Milczenie” to – jak dowiadujemy się ze zwiastuna – jeden z kryzysowych momentów całej misji. Kto jednak z nas takich nie ma? Scorsese ma na koncie bardzo dobrze zrealizowane filmy, może będzie naprawdę wartościowy.

Mężczyzna imieniem Ove
Tym razem mamy do czynienia z produkcją szwedzką. Hannes Holm stworzył filmowy obraz współczesnej Szwecji, za pomocą prostej historii. Dla Ove’a, życie straciło sens. Jego żywot dobiega sześćdziesiątki, po śmierci żony męczą go myśli samobójcze. Wszystko się jednak zmienia, gdy pewnego razu po drugiej stronie ulicy wprowadza się małżeństwo z dwójką dzieci. Pierwsze interakcje ze zgorzkniałym staruszkiem stają się przezabawne, ale momentami również dramatyczne. Motyw znany już chociażby z „Gran Torino” wciąż jak widać dobrze się sprzedaje, skoro recenzenci filmu na całym świecie kwitują go słowem „kapitalny!”.

Przełęcz ocalonych
Mel Gibson kolejny raz udowadnia, że da się zrobić wartościowe filmy. „Przełęcz ocalonych” to opowieść o żołnierzu z Biblią w kieszeni plecaka. Jest koniec II wojny światowej – bitwa o Okinawę. Desmond Doss odmawia zabijania i noszenia przy sobie broni. Wywołuje to niemałe poruszenie i szykany ze strony innych żołnierzy. Ten jednak próbuje wytrwać w wierze, ratując kolejnych rannych. Znajdziemy tu naprawdę wartościowe wątki, które mogą być dla nas przykładem również w codziennym życiu.

Zobacz także
Wasze komentarze