fot. Pexels

Pięć tysięcy książek i audiobooków za darmo, czyli sposób na narodową kwarantannę

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Narodowa kwarantanna to okazja do nadrobienia książkowych zaległości. Nie musimy na to wydać fortuny ani korzystać z bibliotek, które są przecież zamknięte. W sieci znajdziemy ponad pięć tysięcy darmowych  książek i audiobooków.

Na stronie internetowej Wolne Lektury znajdziemy literaturę w każdej postaci. Książki można pobrać w plikach PDF, MOBI, EPUB oraz MP3. To całkowicie darmowe, a dostępne są tam naprawdę ciekawe propozycje. Nie brakuje dzieł klasyków, takich jak: Dante Alighieri, Joseph Conrad, Jan Kochanowski, Niccolo Machiavelli, Adam Mickiewicz, Friedrich Nietzsche, Owidiusz, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Bruno Schulz, Witkacy czy Stefan Żeromski. Pewnie wielu z nas ma poczucie, że do utworów wielu z tych autorów, nawet jeśli czytaliśmy je wcześniej, warto kiedyś wrócić. Narodowa kwarantanna to na to idealny moment.

>>> Czytanie duchowe, czyli jak modlić się, czytając książkę?

fot. pixabay.com

Polacy, niestety, czytają niewiele. Co trzeci z nas nie ma w domu żadnej książki. W 2018 r. czytanie przynajmniej jednej pozycji w ciągu roku zadeklarowało zaledwie 37% respondentów. Na tle innych krajów wypadamy naprawdę blado. Najwięcej w naszym regionie czytają Czesi. Według badania przeprowadzonego identyczną metodologią jak ta zastosowana w Polsce przynajmniej jedną książkę w ciągu roku czyta ponad 83% naszych południowych sąsiadów.

Większość z nas swój brak zainteresowania książkami tłumaczy dwoma powodami: brakiem czasu i brakiem pieniędzy na książki, które rzeczywiście są dość drogie. W czasie, kiedy w domu spędzamy dużo większą część doby niż zazwyczaj, pierwszy argument nie jest już tak silną wymówką. A wobec propozycji wolnelektury.pl także i drugi staje się kiepskim uzasadnieniem.

Czas spędzony w domu może być naprawdę inspirujący. Wszystko zależy od nas. Dajmy sobie szansę, żeby przeżyć go przede wszystkim zdrowo, ale też wartościowo i ciekawie.

Zobacz także
Wasze komentarze