Nasz reporter w Dolinie Muminków w Finlandii, fot. Maciej Kluczka

Polska będzie miała swoją Dolinę Muminków

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

To bajka, która przez wiele lat gościła na ekranach polskiej telewizji, o 19:00 podczas „Wieczorynki” TVP. Muminki to przyjazne stworki zostały powołane do życia przez fińską pisarkę Tove Jansson, która pierwszą książkę „Małe trolle i duża powódź” opublikowała w 1945 roku.

Muzeum Muminków w Tampere, Finlandia, fot. Pixabay

Z kolei komiks „Mumintrollet och jordens undergång” pojawił się w 1947. Muminki rozkochały w sobie dzieci na całym świecie, a książki zostały przetłumaczone na 30 języków. Finlandia szczyci się Muminkami i w każdym punkcie z pamiątkami możemy kupić breloczki, magnesy czy kubki z tymi bohaterami. To właśnie w tym kraju istnieje park rozrywki Dolina Muminków. Podobny obiekt możemy znaleźć w Japonii. Kolejny, trzeci powstanie w Polsce.

Dom Mumuinków, fot. pixabay

Polska Dolina Muminków powstanie w Borowicach, niedaleko Jeleniej Góry. Dlaczego właśnie tam? W Borowicach istnieje lapońska wioska Kalevala. Dolina Muminków już jest zaprojektowana i na terenie wioski pojawił się pierwszy domek. Koniec prac przewidziany jest na 2021 rok.

>>> Finlandia zrobiła sobie prezent na stulecie niepodległości [ZOBACZ]

fot. Maciej Kluczka

„Muminki” to ikona kultury. Na książkach oraz animacjach, które powstały na ich podstawie wychowują się kolejne pokolenia. Głównymi bohaterami książek, komiksów, seriali oraz filmów o Muminkach jest Muminek, Mamusia Muminka i Tatuś Muminka. Serca widzów podbiła również Mała Mi, Włóczykij i Panna Migotka. Strach wielu pokoleń wzbudzała Buka, istota niosąca ze sobą chłód. Jak się później okazało, także ona poszukiwała miłości, przyjaźni i kontaktu z innymi istotami.

>>> To najbardziej pesymistyczne miejsce na ziemi [NAGRANIE]

Zobacz także
Wasze komentarze