Domena Publiczna

Poznań: mieszkańcy postanowili zakryć „37 metrów wstydu”. Powstanie niezwykły mural

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

– Mieszkały tu w dzieciństwie, chodziły tu do szkoły, wchodziły w dorosłość, pracowały, tworzyły i marzyły – mówi Katarzyna Lesińska o niezwykłym muralu, który ma powstać w centrum Poznania. Mieszkańcy Jeżyc chcą zakryć nieestetyczną przestrzeń tuż przy jednej z najważniejszych ulic Poznania. Na muralu pojawią się… niezwykłe i znane mieszkanki poznańskich Jeżyc. 

– Toczyliśmy dyskusje, co powinno się tam znaleźć. Na ścianie kamienicy przy Dąbrowskiego 33 znajdował się wtedy historyczny mural poświęcony 100-leciu Powstania Wielkopolskiego, zatem umieszczenie obok kolorowej grafiki z jeżami raczej nie było możliwe, aby nie wprowadzać chaosu. Chodziło o to, żeby zachować powagę sąsiedztwa i zrobić wartościową pracę – mówi Lesińska. Pomysł muralu wyłonił się ostatecznie na jednej z grup na Facebooku. Jedna z mieszkanek zapytała na „Inicjatywnej i Nieformalnej Grupie Jeżyckiej” co można by poprawić w okolicy. Wśród różnych pomysłów pojawiła się koncepcja poprawienia stanu ogrodzenia niezabudowanej posesji przy ul. Dąbrowskiego 31.

Projekt muralu, fot. Materiały Prasowe

Wtedy właśnie zaczął kiełkować pomysł muralu ze sławnymi Poznaniankami. – W związku z tym, że 2018 rok był Rokiem Kobiet, zrodziła się koncepcja, żeby wyróżnić panie – mówi jedna z organizatorek projektu. Wybrano ostatecznie 6 kobiet, dla których Jeżyce były ważną częścią życia. Wybrano: Kazimierę Iłłakowiczównę – pisarkę i tłumaczkę, Wandę Błeńską – lekarkę i misjonarkę, Krystynę Feldman – aktorkę, Aleksandrę Banasiak – pielęgniarkę szpitala im. Raszei, biorącą udział w Czerwcu ‘56, Hannę Banaszak – wokalistkę i Krystynę Koftę – pisarkę i felietonistkę.

– W życiu każdej z nich Jeżyce odgrywały pewną rolę: mieszkały tu w dzieciństwie, chodziły tu do szkoły, wchodziły w dorosłość, pracowały, tworzyły i marzyły – mówi Lesińska. Jak twierdzą organizatorzy:

Wiele miesięcy zajęły ustalenia z właścicielami posesji, Miejskim Konserwatorem Zabytków oraz dotarcie do bohaterek lub rodzin i spadkobierców ich spuścizny. Ostatecznie udało się zebrać wszystkie zgody, dlatego możemy przejść do działania i zmienić to, o co wnioskowali mieszkańcy!

Na realizację projektu są obecnie zbierane pieniądze na portalu pomagam.pl.

Zobacz także
Wasze komentarze