Domena Publiczna

Poznań: mieszkańcy postanowili zakryć „37 metrów wstydu”. Powstanie niezwykły mural

– Mieszkały tu w dzieciństwie, chodziły tu do szkoły, wchodziły w dorosłość, pracowały, tworzyły i marzyły – mówi Katarzyna Lesińska o niezwykłym muralu, który ma powstać w centrum Poznania. Mieszkańcy Jeżyc chcą zakryć nieestetyczną przestrzeń tuż przy jednej z najważniejszych ulic Poznania. Na muralu pojawią się… niezwykłe i znane mieszkanki poznańskich Jeżyc. 

– Toczyliśmy dyskusje, co powinno się tam znaleźć. Na ścianie kamienicy przy Dąbrowskiego 33 znajdował się wtedy historyczny mural poświęcony 100-leciu Powstania Wielkopolskiego, zatem umieszczenie obok kolorowej grafiki z jeżami raczej nie było możliwe, aby nie wprowadzać chaosu. Chodziło o to, żeby zachować powagę sąsiedztwa i zrobić wartościową pracę – mówi Lesińska. Pomysł muralu wyłonił się ostatecznie na jednej z grup na Facebooku. Jedna z mieszkanek zapytała na „Inicjatywnej i Nieformalnej Grupie Jeżyckiej” co można by poprawić w okolicy. Wśród różnych pomysłów pojawiła się koncepcja poprawienia stanu ogrodzenia niezabudowanej posesji przy ul. Dąbrowskiego 31.

Projekt muralu, fot. Materiały Prasowe

Wtedy właśnie zaczął kiełkować pomysł muralu ze sławnymi Poznaniankami. – W związku z tym, że 2018 rok był Rokiem Kobiet, zrodziła się koncepcja, żeby wyróżnić panie – mówi jedna z organizatorek projektu. Wybrano ostatecznie 6 kobiet, dla których Jeżyce były ważną częścią życia. Wybrano: Kazimierę Iłłakowiczównę – pisarkę i tłumaczkę, Wandę Błeńską – lekarkę i misjonarkę, Krystynę Feldman – aktorkę, Aleksandrę Banasiak – pielęgniarkę szpitala im. Raszei, biorącą udział w Czerwcu ‘56, Hannę Banaszak – wokalistkę i Krystynę Koftę – pisarkę i felietonistkę.

– W życiu każdej z nich Jeżyce odgrywały pewną rolę: mieszkały tu w dzieciństwie, chodziły tu do szkoły, wchodziły w dorosłość, pracowały, tworzyły i marzyły – mówi Lesińska. Jak twierdzą organizatorzy:

Wiele miesięcy zajęły ustalenia z właścicielami posesji, Miejskim Konserwatorem Zabytków oraz dotarcie do bohaterek lub rodzin i spadkobierców ich spuścizny. Ostatecznie udało się zebrać wszystkie zgody, dlatego możemy przejść do działania i zmienić to, o co wnioskowali mieszkańcy!

Na realizację projektu są obecnie zbierane pieniądze na portalu pomagam.pl.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze