fot. EPA/ROMAN PILIPEY

Rok po wybuchu pandemii – masowa impreza w chińskim Wuhan [ZDJĘCIA]

Impreza w sali koncertowej w Wuhan w Chinach.

Życie w Wuhan, ponad 11-milionowym chińskim mieście, które prawie rok temu stało się epicentrum wybuchu koronawirusa powoli wraca do normy. Od maja stolica prowincji Hubei nie odnotowała przypadków przenoszenia wirusa SARS-CoV-2. W czasie epidemii zarażonych mogło zostać prawie pół miliona mieszkańców Wuhan, co stanowi prawie 10-krotność oficjalnej liczby (około 5000) przypadków Covid-19 w mieście. W mieście nadal obowiązuje część restrykcji, ale większość aktywności społecznych jest już możliwa. Z kolei w sąsiedniej Japonii dobowy przyrost zakażeń, po raz pierwszy od początku pandemii, przekroczył 1000, a w całej Japonii 4000 – podała w czwartek agencja Kyodo. Japońskie ministerstwo zdrowia poinformowało o sześciu zakażeniach brytyjską mutacją koronawirusa.

fot. EPA/ROMAN PILIPEY

Sąd w Szanghaju skazał w poniedziałek chińską dziennikarkę obywatelską Zhang Zhan na cztery lata więzienia za opisywanie sytuacji w Wuhanie na początku pandemii koronawirusa – podał dziennik „South China Morning Post”, powołując się na jednego z prawników skazanej. 37-letnia Zhang została uznana za winną „wszczynania kłótni i wywoływania kłopotów”, za co grozi do pięciu lat pozbawienia wolności – przekazał hongkoński dziennik. Komunistyczne władze ChRL często stawiają ten zarzut dysydentom i działaczom obywatelskim, by uciszyć głosy krytyki. – Zhang Zhan uczestniczyła w rozprawie na wózku inwalidzkim i była w złym stanie zdrowia (…) Nie powiedziała jak dotąd, czy będzie się odwoływać (od wyroku) – powiedział jej adwokat Zhang Keke. Szanghajska policja zatrzymała Zhang w połowie maja.

>>> Co łączy Kowalskiego z Sanchezem? Czyli o kończącym się roku i paradoksach pandemii

fot. EPA/ROMAN PILIPEY

Zhang, była prawniczka z Szanghaju, pojechała w lutym do Wuhanu i na żywo relacjonowała panującą tam wówczas sytuację w mediach społecznościowych, w tym na Twitterze i YouTubie, które są w Chinach zablokowane. Napisała również artykuł krytyczny wobec władz, w którym kwestionowała prawdziwość oficjalnych informacji na temat skali epidemii. – Unia Europejska wzywa Chiny do natychmiastowego uwolnienia dziennikarki obywatelskiej Zhang Zhan – oświadczył rzecznik szefa dyplomacji UE Josepa Borrella. – Według wiarygodnych źródeł Zhang była torturowana i maltretowana, a jej stan zdrowia znacznie się pogorszył – dodał.

Galeria (15 zdjęć)

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze