materiały prasowe

Rozmowy uBogacające. Pytania, które szukają wiary

W starożytności poglądy filozoficzne wyrażano często w formie dialogów, czego przykładem są „Dialogi” Platona czy „Rozmowy tuskulańskie” Cycerona. Formę tę przejęli ojcowie Kościoła i wykorzystywali ją także, gdy pisali o wierze. Tak czynił choćby św. Augustyn. Wynikało to z tego, że rozmowa pozwala przedstawić coś więcej niż „suchy” wykład. Jest dynamiczna, żywa, autentyczna,a także daje czytelnikowi możliwość śledzenia pewnego procesu myślowego i wyciągania wniosków razem z rozmówcami.

Zawarte w tym zbiorze rozmowy także mają te wszystkie cechy. Pozwalają one zadać sobie samemu wielkie pytania o wiarę, Boga, miłosierdzie, Kościół, ale także o znaczenie cierpienia, starości czy pomocy ubogim. Dają szansę wsłuchiwania się w odpowiedzi, których udzielili współcześni świadkowie wiary, jak abp Grzegorz Ryś, ks. prof. Waldemar Chrostowski czy Grzegorz Górny. Jest to niebywała okazja do tego, by zobaczyć, jak oni radzą sobie z codziennymi zmaganiami z punktu widzenia wiary. Chociaż Ewangelia od dwóch tysięcy lat pozostaje niezmienna, to sposoby jej wyrażania i wprowadzania w życie różnią się od okoliczności, w jakich funkcjonujemy. Wiemy, że mamy czynić miłosierdzie, ale kto dzisiaj jest najbardziej potrzebujący i jak najskuteczniej pomagać, to już kwestie, z którymi każde następne pokolenie musi się zmierzyć. Podobnie zmieniają się zagrożenia duchowe, sposoby okazywania miłości wobec ojczyzny czy metody ewangelizacji.

materiały prasowe

Książka ta zrodziła się z pytań, które trapią wszystkich wierzących i z odpowiedzi udzielanych na podstawie własnego doświadczenia przez ludzi zaangażowanych w wielu przestrzeniach życia Kościoła i społeczeństwa. Dzięki temu wywołuje ona głębokie przeżycia duchowe, skłania do refleksji i przemiany własnego życia. Każdy znajdzie w niej  dla siebie coś, co go poruszy i umocni, a nawet może niejeden raz zaskoczy, wywoła uśmiech na twarzy, sprowokuje do modlitwy. Wywiady zawarte w tym zbiorze pochodzą z mariańskiego kwartalnika „Z Niepokalaną”. Wydaje go Stowarzyszenie Pomocników Mariańskich, działające przy Zgromadzeniu Księży Marianów. Są to najciekawsze rozmowy, które ukazywały się na przestrzeni 20 lat, w okresie 1999-2019. Przeprowadzała je głównie pani Lucyna Słup, stała współpracowniczka naszego pisma, w kilku wypadkach pytania zadawał ks. Jan Mikołaj Rokosz MIC, były dyrektor Stowarzyszenia Pomocników Mariańskich, a w jednym pani Grażyna Michalak, która przez 25 lat była redaktorem odpowiedzialnym w SPM.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze