Fot. wikimediacommons/Autorstwa Niccolò Caranti – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=105462476

Skarpety i sandały – tej mody nie wymyślili Polacy!

Podobno to znak rozpoznawczy Polaków za granicą – skarpety i sandały. I chociaż modowi esteci mogą załamywać ręce, to okazuje się, że taka moda była już w starożytności! To nie Polacy ją wymyślili. 

„Sandały i klapki. Polscy mężczyźni polubili je tak bardzo, że wystarczy kilka słonecznych dni, żeby polskie ulice zalały najpierw sandały, a zaraz po nich klapki. (…) Zamknięte buty oraz gumowe trampki zastępujemy sandałami. Nasze stopy wreszcie odpoczywają. Nikt tego nie kwestionuje. Problem z tym, że nosimy je ze skarpetami” – pisał w książce o tajemnicach męskiej elegancji Krzysztof Łoszewski.  

Źródła takiego stylu sięgają jednak o wiele głębiej niż mogłoby się nam wydawać. 

Modowy obciach w grobowcu faraona 

W grobie faraona Tutanchamona (zm. 1323 p.n.e.) znaleziono 81 par sandałów oraz 3 pary lnianych skarpetek, zszytych konopną nicią.  

To właśnie – obok 81 par sandałów – miały znaleźć się 3 pary lnianych skarpetek, zszytych konopną nicią. Badacze twierdzą, że takie skarpety były wykorzystywane głownie do jazdy rydwanem, by uniknąć otarć. Może i rzeczywiście było to użyteczne,  ale fakt faktem… najpotężniejszy władca świata, a takie faux pas. 

Rzymscy legioniści też… 

Dowody sandałowo-skarpetkowego zestawu odnaleziono w 14 grobach legionistów, między Dishforth i Leeming w North Yorkshire, gdzie prowadzono prace związane z modernizacją autostrady. 

Dowodem jest rdza na gwoździu z rzymskiego sandała, która wydaje się zawierać włókna. To zdaniem badaczy mogłyby sugerować, że noszono odzież w typie skarpet – czytamy w artykule RichardAlleyne z „Telegraph Science” 

Jak stwierdziła wówczas pracująca na miejscu archeolog Blaise Vyner: „Nie wyobrażasz sobie Rzymian w skarpetkach, ale jestem pewna, że wkładali je całkiem chętnie, kiedy tylko nadeszła jesień”. 

Skarpety miały kształt idealnie dopasowany do sandałów. Te na zdjęciu pochodzą z III lub IV w. 

Fot. wikimediacommons/Autorstwa Fæ, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=14843696

Czy Jezus nosił skarpety do sandałów? 

Skoro skarpety do sandałów znane były już w starożytnym Egipcie i skoro wiadomo, że nosili je też rzymscy żołnierze obecni w Ziemi Świętej za czasów Jezusa, to na pewno ten styl był też znany Jezusowi.  

Na górze Hemron potrafi leżeć śnieg, więc kiedy Jezus wchodził na górę (nawet jeśli była to inna góra) w nocy, aby się modlić, na pewno też bywało zimno. Kto wtedy odmówiłby skarpet do sandałów, nawet jeśli wygląda to obciachowo? Chociaż może w tamtych czasach był to dowód pomysłowości i zaradności 

O gustach się nie dyskutuje 

Niby nie, a jednak. Zawsze można jednak powiedzieć, że wkładając skarpety do sandałów, Polacy hołdują starożytnej tradycji. Co prawda nie mamy już rydwanów, ale przecież na rowerze wodnym czy na hulajnodze też można dorobić się otarćCzy nie jest to więc uzasadnione? 

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze