Fot. Freepik

Słynne filmy i seriale kręcone na polskich dworcach kolejowych

Na polskich dworcach kolejowych było kręconych wiele ciekawych filmów i seriali, które zapadły w pamięć odbiorców na długi czas. Dziś przygotowaliśmy dla Was kilka propozycji, w których zobaczymy stacje kolejowe zlokalizowane w całej Polsce. Zapraszamy do lektury!

Pociąg (1959) – dworce w Warszawie i na Helu

Pociąg to film z 1959 roku ukazujący historię pasażerów nocnego pociągu, jadącego na trasie Warszawa-Hel. Jest to dreszczowiec psychologiczny, oparty na przeżyciach Jerzego Kawalerowicza (reżysera). W filmie zagrali tacy wybitni aktorzy jak Leon Niemczyk, Lucyna Winnicka, Zbigniew Cybulski, Helena Dąbrowska czy Teresa Szmigielówna. W filmie możemy zobaczyć dworzec w Warszawie i stację końcową na Helu. Pamiętajmy jednak, że dworce, które widzimy w filmie Pociąg, wyglądają obecnie inaczej. Film zadebiutował w 1959 roku i od tego czasu zarówno infrastruktura kolejowa, jak i realia życia znacząco się zmieniły.

Obecnie film Pociąg z 1959 roku uznawany jest przez wielu krytyków za wybitne dzieło kinematografii, jednak tuż po premierze zdania były mocno podzielone – J. K. Zawistowski pisał na łamach pisma społeczno-kulturalnego „Kierunek”, że film jest pretensjonalny i pełny ponurego nastroju. Z kolei publicysta Krzysztof Teodor Toeplitz wytykał nieścisłości związane z cechami charakteru jednej z głównej postaci – Marty – granej przez Lucynę Winnicką. Oczywiście znalazło się także wielu krytyków i dziennikarzy, którzy doceniali wymiar socjologiczny filmu oraz jego ponurą, lecz świetną płaszczyzną wizualną.

Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej (2017) – dworzec w Zbąszynie

Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej to film z 2017 roku opowiadający o życiu – zarówno zawodowym, jak i prywatnym – Michaliny Wisłockiej, polskiej lekarki, która znacząco przyczyniła się do rozpowszechnienia wiedzy seksualnej w naszym kraju. Film wyreżyserowała Maria Sadowska, a w głównych rolach zobaczymy m.in. Magdaleną Boczarską, Piotra Adamczyka, Eryka Lubosa i Justynę Wasilewską. W filmie możemy zobaczyć dworzec w Zbąszynie, na którym kręcono wiele scen. Wszystko za sprawą panującego tam klimatu – dworzec i jego perony nie odbiegają zbyt mocno wizualnie od tego, jak wyglądały w 1929 roku, kiedy to przeprowadzono gruntowny remont wzniesionej w 1870 roku stacji kolejowej.

Fot. pixabay/Surprising_SnapShots

Droga wolności (2018) – dworzec w Zbąszynie

W naszym zestawieniu znów zawitaliśmy na dworzec w Zbąszynie. Na peronach tej stacji kolejowej kręcono także wiele odcinków serialu historycznego Droga Wolności z 2018 roku, opowiadającego o losach trzech sióstr Biernackich – Lali (Julia Rosnowska), Aliny (Katarzyna Zawadzka) i Maryni (Paulina Gałązka), które w 1918 roku zakładają tygodnik historyczny „Iskra”. Scenariusz serialu inspirowany jest pamiętnikami Polek żyjących na początku XX wieku. Autentyczności fabule dodaje fakt, że przedstawione wydarzenia są inspirowane prawdziwymi wydarzeniami historycznymi. Dworzec w Zbąszynie w serialu Droga wolności odgrywał rolę dworca w Krakowie i Katowicach. Był on istotnym tłem wielu wątków fabularnych, nawiązujących do wydarzeń z tamtych lat.

Serial Droga wolności zdobył uznanie za dbałość o historyczne detale, w tym kostiumy, scenografię i wierne oddanie klimatu Krakowa początku XX wieku. Stanowi on interesujące połączenie dramatycznych wątków rodzinnych z szerokim tłem politycznym i społecznym, co czyni go nie tylko opowieścią o losach jednostek, lecz także o narodzie budującym swoją tożsamość po odzyskaniu niepodległości.

Dworce kolejowe oferują unikalne możliwości, które twórcy filmów mogą wykorzystać do wzmocnienia narracji, budowania atmosfery i kreowania silnych emocji u widzów. W filmach dworce często stają się miejscem kulminacyjnych momentów, takich jak dramatyczne pożegnania, niespodziewane spotkania czy pościgi. Jeżeli chcesz odwiedzić któryś z opisanych przez nas dworców, koniecznie zapoznaj się z ofertą na bilety PKP, dostępną na stronie EuroPodróże!

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze