fot. youtube

Św. Jan Chrzciciel – anioł pustyni

Z pewnością wprawia w zdumienie wizerunek uskrzydlonego Jana Chrzciciela. Ikony ukazują go jako anioła, czyli posłańca lub zwiastuna (z języka łacińskiego: angelus). Święty Jan Chrzciciel, zwany Prodromosem (z greki), to znaczy Poprzednikiem, posłany został przed Jezusem Chrystusem, by przygotować lud na przyjście Mesjasza.     

Jednym z rzucających się w oczy w ikonografii chrześcijańskiego Wschodu atrybutów świętego Jana Chrzciciela są wielkie, orle skrzydła. Wyrażają one nie tylko Bożą, obecną również w ascezie moc.  

Anioł i człowiek  

Książę Mikołaj Trubieckoj w swoich szkicach o ikonie pisze, że święty Jan Chrzciciel „w wyniszczeniu ciała […] znajduje w sobie moc dla radosnego wysiłku duchowego: na ikonie wyrażają to potężne i przepiękne skrzydła. Jest to wzlot ku wyższej radości”. Będąc posłańcem, ów ostatni prorok Starego Testamentu zwiastuje przyjście Boga Wcielonego, a gdy Mesjasz staje nad wodami Jordanu, by dostąpić chrztu, wskazuje na Niego jako na Baranka Bożego, w czym już kryje się Chrystusowa Ofiara paschalna. Rozmaicie zwie świętego Jana Chrzciciela wschodnia liturgia. Nazywany jest między innymi: „jasną gwiazdą zaranną”, zapowiadającą „jutrzenką Świtu”, „Aniołem na ziemi”, „Człowiekiem nieba” i w nawiązaniu do Malachiaszowego proroctwa – „Aniołem Przymierza”. Niemniej jednak bardziej popularne jego określenie to „Anioł Pustyni”, pustyni, którą zamieszkiwał i która cieszyła się jego obecnością. Ikony ukazują owego „Anioła Pustyni” w szacie z wielbłądziej sierści i himationie (starożytne, wierzchnie okrycie), a legenda dopowiada, że wspomnianą szatę wręczył świętemu, gdy ten był jeszcze dzieckiem, anioł. 

>>> Dlaczego Jan Chrzciciel poszedł głosić na pustynię? Czy nie logiczniej byłoby w mieście?

fot. cathopic

>>> Św. Jan Chrzciciel – pierwszy święty czczony w całym Kościele

Kiedy „uskrzydlono” Prodromosa…?  

Zanim dołączono do ramion świętego Jana Chrzciciela skrzydła, przedstawiano go już w VI wieku nieuskrzydlonym. Para skrzydeł jako atrybut Prodromosa pojawia się na rosyjskich ikonach dopiero na początku XVII stulecia. Poza skrzydłami towarzyszą świętemu Janowi Chrzcicielowi jeszcze inne atrybuty. Są nimi, na przykład: zwój, wskazujący na rolę świętego lub na Mesjasza jako Baranka Bożego, oraz poteiron, czyli kielich liturgiczny, w którym może widnieć wskazywany palcem przez Poprzednika Chrystus–Emmanuel. Dopełnieniem tego gestu jest następujący fragment modlitwy Kościoła wschodniego, wypowiadanej w święto Jana Chrzciciela–Prodromosa: „Ponieważ walczyłeś odważnie za prawdę, tobie dane było obwieszczenie z radością tym, którzy stali nad przepaścią, że oto pojawił się w ciele ludzkim Bóg, który usunie grzechy tego świata”. Ostatni z atrybutów świętego Jana Chrzciciela to misa z jego ściętą głową. Prodromosa pozbawiono życia około 32 roku na rozkaz Heroda Antypasa. Święty często trzyma misę, chociaż może ona znajdować się też u jego stóp lub unosić się w powietrzu. Jeszcze inne atrybuty Prodromosa to: krzyż, drzewo z wbitą w nie siekierą i lew. Drugi z atrybutów nawiązuje do fragmentu Ewangelii: „Już siekiera do korzenia drzew jest przyłożona. Każde więc drzewo, które nie wydaje dobrego owocu, będzie wycięte i w ogień wrzucone”, podczas gdy lew symbolizuje pustelnika oraz „głos na pustyni”. 

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze