fot. unsplash

Tego sakramentu nie udziela ksiądz 

Najczęściej sakramentów udzielają duchowni. Jest jednak jeden sakrament, którego nie mogą udzielić. Co więcej – tego sakramentu udzielają świeccy. 

Każdy sakrament ma swojego szafarza. Niektórych z nich w wyjątkowych przypadkach mogą udzielać świeccy, a nawet księża, którzy są ekskomunikowani czy wydaleni z kapłaństwa. Tego jednego sakramentu nie mogą jednak udzielić duchowni. 

Szafarze sakramentów 

Szafarzem sakramentu nazywamy osobę, która udziela sakramentu. 

Jeśli chodzi o chrzest to zwyczajnymi szafarzami tego sakramentu są: biskup, prezbiter lub diakon. W nadzwyczajnym przypadku, czyli na przykład w zagrożeniu życia osoby przyjmującej chrzest, szafarzem może być każdy człowiek, nawet niechrześcijanin. Ważne tylko, by miał intencję tego, co czyni Kościół. 

Zwyczajnym szafarzem sakramentu bierzmowania jest biskup. W szczególnych przypadkach (na przykład jeśli osoba dorosła przyjmuje chrzest, bierzmowanie i pierwszą Komunią świętą podczas jednego obrzędu) bierzmowania może udzielić także kapłan delegowany przez biskupa. 

Szafarzem Eucharystii jest zawsze osoba, która posiada święcenia kapłańskie – prezbiteratu lub sakrę biskupią. Podobnie jest z sakramentem namaszczenia chorych. 

Jeśli chodzi o sakrament pokuty i pojednania to zwyczajnym szafarzem tego sakramentu jest ksiądz lub biskup. Jednak w sytuacji zagrożenia życia osoby spowiadającej się szafarzem może być każdy kapłan, nawet jeśli byłby suspendowany (zawieszony w możliwości sprawowania czynności kapłańskich), ekskomunikowany, a nawet żonaty, po uprzednim przeniesieniu do stanu świeckiego. 

Sakramentu kapłaństwa (diakonatu, prezbiteratu i episkopatu) może udzielić tylko konsekrowany biskup wyposażony w specjalny dekret od papieża, że może to robić. 

>>>Czym różni się szafarz od akolity? 

fot. unsplash

W tym wypadku jest inaczej

Jedynym sakramentem, którego zawsze udzielają tylko świeccy jest sakrament małżeństwa.

Kan. 1112 –
§ 1. Gdzie nie ma kapłanów i diakonów, biskup diecezjalny, uzyskawszy – po wcześniejszej pozytywnej opinii Konferencji Episkopatu – zezwolenie Stolicy Apostolskiej, może delegować świeckich do asystowania przy zawieraniu małżeństw.

Szafarzami sakramentu w tym przypadku są ochrzczeni, którzy udzielają sobie sakramentu małżeństwa w obecności przedstawiciela Kościoła. Tym przedstawicielem najczęściej jest kapłan, który także błogosławi ten związek. Ale przedstawicielem Kościoła potwierdzającym związek może być także osoba świecka, jednak w tym wypadku nie może ona błogosławić. Dodatkowo zawarciu sakramentu małżeństwa towarzyszy co najmniej dwóch świadków. 

 Jest to więc jedyny przypadek, kiedy jedynymi osobami mogącymi udzielić sakramentu są osoby świeckie. 

>>>Bp Śmigiel: małżeństwo nie jest magicznym zaklęciem, ale zaproszeniem Boga do wspólnej drogi [ROZMOWA]

 

 

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze