fot. unsplash

Rekolekcje wielkopostne… w codzienności?

Rekolekcje w Życiu Codziennym to miesiąc intensywnej pracy nad sobą. I jednocześnie to miesiąc, w którym nie rezygnujemy z normalnych działań. To czas, żeby Boga mocniej zaprosić do naszej codzienności. 

Już od prawie od roku na wielu płaszczyznach funkcjonujemy online, także na tych płaszczyznach duszpasterskich. Liturgie, rekolekcje, spotkania, czuwania – we wszystkim możemy uczestniczyć w formie online (bo stacjonarnych miejsc z reguły jest niewiele – ze względu na pandemiczne ograniczenia). W ten sposób odbywają się także Rekolekcje w Życiu Codziennym – wielkopostna inicjatywa, którą warto zainteresować się już dzisiaj.  

Tropem Ignacego 

Rekolekcje w Życiu Codziennym odbywają się już od kilku lat. Ich inicjatorem jest Wspólnota Życia Chrześcijańskiego. To ruch świeckich katolików, który powstał w 1967 r. w Rzymie. Opiera się na duchowości św. Ignacego Loyoli, założyciela Towarzystwa Jezusowego (jezuitów). Wspólnota powstała na bazie istniejących wcześniej Sodalicji Mariańskich. Rekolekcje w Życiu Codziennym organizuje m.in. wspólnota działająca przy poznańskim kościele ojców jezuitów. Dzięki formie online w organizowanych przezeń rekolekcjach może wziąć udział każdy. 

Św. Ignacy Loyola, fot. wikimedia commons

Intensywny czas 

Rekolekcje w Życiu Codziennym to miesiąc intensywnej pracy nad sobą, pracy nad swoim sumieniem i nad relacjami z Bogiem i bliźnimi. W tym roku będą odbywały się od 28 lutego do 28 marca (zaczynają się w niedzielę i kończą także w niedzielę). W tym roku ich hasłem przewodnim jest pytanie: „Boże, gdzie jesteś?”. Te rekolekcje to jakby taki koncentrat stacjonarnych rekolekcji ignacjańskich, które można odbywać w różnych ośrodkach w kraju. Nie wszyscy, którzy chcą pogłębić swoją relację z Bogiem i lepiej Go poznać, mogą pozwolić sobie na tygodniowy wyjazd na zamknięte rekolekcje. Dlatego w Wielkim Poście mogą skorzystać z Rekolekcji w Życiu Codziennym, które również nawiązują do „Ćwiczeń duchowych” św. Igancego Loyoli i do jezuickiej duchowości. 

>>> Ile razy wydawało mi się, że Bóg milczy” – niezwykłe, muzyczne rozważanie na Wielki Post [WIDEO]

fot. facebook.com/wzchpoznan/

Co robimy? 

Jak wyglądają takie rekolekcje? Przede wszystkim kluczowe są niedziele – w te dni uczestnicy spotkają się o godzinie 18 na mszy świętej z kościoła ojców jezuitów w Poznaniu. W liturgii można uczestniczyć osobiście, ale dla osób z daleka będzie też transmisja online na Facebooku na profilu https://www.facebook.com/wzchpoznan/. Zaraz po mszy będzie konferencja rekolekcyjna wokół duchowości ignacjańskiej i tematów zaproponowanych na ten rok. A co rekolektant robi w tygodniu? Przede wszystkim – normalnie żyje – w swojej codzienności – i znajduje trochę czasu na dłuższą modlitwę. Każdego dnia od poniedziałku do piątku powinni odprawić medytację trwającą ok. 30-45 minut, otrzymują do niej wcześniej wprowadzenie. W sobotę mają czas na powrót do medytacji z tygodnia – tej najtrudniejszej lub najbardziej poruszającej. Do tego w każdym tygodniu jest też czas na półgodzinną rozmowę z osobą towarzyszącą, podczas której uczestnicy dzielą się tym, czego doświadczają na codziennej modlitwie. Mogą opowiedzieć o owocach, ale i o trudach tego czasu. Całe rekolekcje zakończą się spotkaniem na platformie Zoom. Uczestnicy w niewielkich grupach będą opowiadać o tym, co dotknęło ich w ciągu czterech rekolekcyjnych tygodni. Aby wziąć udział w rekolekcjach trzeba zarejestrować się wcześniej poprzez specjalny formularz. Jest on dostępny na stronie www.wzch.poznan.pl.

fot. unsplash

Wymagające treści 

Poszczególne rekolekcyjne tygodnie będą wypełnione bardzo konkretnymi treściami. Najpierw uczestnicy będą wprowadzeni w „Ćwiczenia duchowe” św. Ignacego Loyoli. Poznają metody medytacji. Potem, podczas pierwszego tygodnia, będą skupiać się na poznawaniu Boga przychodzącego do każdego człowieka. Będą poznawać tego, który nas kocha, który jest bezinteresowny i który chce, byśmy za Nim poszli. W drugim tygodniu hasłem przewodnim będzie kryzys. Uciekający Eliasz, doświadczony stratą Hiob, Marta i Maria, którym umiera brat… Oni doświadczyli konkretnego kryzysu, a Bóg był z nimi w tych sytuacjach. To może być tydzień szczególnie istotny w czasie pandemii, kiedy to kryzys dopadł nie tylko pojedynczego człowieka, ale całą ludzkość.  Trzeci tydzień będzie okazją do zauważenia, jak drogi Bożej woli wobec człowieka są różne od naszych wyobrażeń. A ostatni tydzień będzie czasem przyglądania się Bogu, który jest z nami w naszej codzienności. Jak działa w nas, z nami i obok nas na co dzień – każdego dnia. Rekolekcje w Życiu Codziennym to ciekawa – treściwa i wymagająca – alternatywa dla każdego, kto szuka na czas Wielkiego Postu innej formy rekolekcji.

>>> 5 kroków do uzdrowienia według św. Ignacego Loyoli. Nie musisz być niewolnikiem zranień

 

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze