wolnosc

Tylko tak pozbędziesz się złych nawyków 

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Tyle razy już postanawialiśmy sobie: nigdy więcej tego nie zrobię. I okazywało się, że to po prostu nie działa. Może dlatego, że nie znałeś tej prostej, ale skutecznej metody zachowania. 

 

Złych nawyków nie należy zwalczać 

Na pierwszy rzut oka to się może wydawać bardzo dziwne. Zamiast wytaczać wszystkie działa psychologiczne i duchowe, każe się nam zrezygnować z walki. 

Ale uwaga! To nie oznacza, że nie należy robić nic. Trzeba tylko zmienić sposób patrzenia. Zamiast zwalczania złego nawyku mamy skupić na wypracowaniu nowego, pozytywnego sposobu zachowania. Święty Ignacy Loyola ujął tę zasadę tak:

Trzeba jednej skłonności przeciwstawiać inną skłonność, nawykowi inny nawyk, podobnie jak jeden klin wybija się innym klinem. 

Realnie stawiając sprawę musimy się spodziewać, że na początku będzie trudno przeciwstawić się utartym ścieżkom. Ale z czasem, im częściej wybierzemy nowy sposób zachowania, tym z każdym razem będzie choć trochę łatwiej.

Uważność, cierpliwość, wytrwałość, ale bez przesady 

Aby zmienić swoje zachowanie, warto być uważnym i przyglądać się sobie, spróbować spojrzeć jakby trochę z boku na sytuacje, w których pojawiają się i uruchamiają niechciane zachowania. Oczywiście nie po to, by sobie dokopywać, ale by dostrzec powtarzające się schematy. Najczęściej chodzi zwłaszcza o te momenty, kiedy jesteśmy zbyt głodni, zdenerwowani, zezłoszczeni, samotni lub zmęczeni. 

Tak jak nabywanie złych nawyków odbywa się stopniowo, tak samo prawdziwa i trwała zmiana na lepsze będzie procesem. Zatem w pracy nad sobą przyda się także cierpliwość. Oczywiście zdarzają się cuda i u niektórych w jednym momencie zła skłonność znika, ale w sposób zwyczajny droga składa się nie z wielkiego skoku, ale choćby z centymetrowego posunięcie się naprzód każdego dnia. 

Ale wszystko bez przesady! Nie należy próbować zmieniać od razu wszystkich złych nawyków. Najlepiej zacząć od jednego, tego najbardziej uciążliwego. A kiedy odniesiemy sukces, wtedy zabrać się do następnego. 

Na koniec trzeba podkreślić z całą stanowczością, że nikt nie musi żyć w niewoli złych nawyków. Bóg zaplanował wolność dla każdego z nas i błogosławi każdemu naszemu wysiłkowi, by coraz bardziej żyć w wolności od zła.

Zobacz także
Wasze komentarze