torcello

fot. Wikimedia Commons (RicciSpeziari)

Włochy: podczas prac konserwatorskich w kościele w Wenecji odkryto nieznane freski

W kościele Santa Maria Assunta (Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny) na wyspie Torcello na Lagunie Weneckiej odkryto freski z wczesnego średniowiecza. Pochodzące z IX i X wieku fragmenty, przedstawiające sceny z życia Matki Bożej oraz z legend o św. Marcinie, zostały w późniejszym okresie zakryte mozaikami.

Informując o niespodziewanym znalezisku włoska agencja katolicka SIR podała 23 lipca z powołaniem się na miejscowe media, że odkryte fragmenty pozwolą zrekonstruować wcześniejsze malarstwo w tej świątyni.

>>> Królowa, która została mniszką

Dotychczas turyści licznie ściągali na Torcello, by podziwiać w bazylice Santa Maria Assunta pochodzące z XI i XII wieku mozaiki, należące do najbardziej znanych we Włoszech. Ukryte pod nimi freski odsłonięto podczas prac konserwatorskich po powodzi, jaka nawiedziła Wenecję w listopadzie ub.roku.

Według tamtejszych środków przekazu prace konserwatorskie na wyspie Torcello w północnej części Laguny należą do najważniejszych „placów budowy” katolickiego Patriarchatu Wenecji. Nadzór nad projektem, którego koszt oszacowano na ok. 880 tys. euro, sprawuje urząd ds. zabytków Wenecji, a ofiarodawcą jest organizacja pozarządowa „Save Venice” z USA.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze