Fot. YouTube

Zmarła słynna diva operowa Montserrat Caballe. Śpiewała dla Benedykta XVI [WIDEO]

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Słynna hiszpańska diva operowa, sopranistka Montserrat Caballe zmarła w nocy z soboty na niedzielę w szpitalu św. Krzyża i św. Pawła w Barcelonie. Śpiewaczka, zwana „La Superba” (Wspaniała), i uważana za jeden z największych głosów XX wieku, miała 85 lat.

Montserrat Caballe była uważana za jeden z największych głosów lirycznych XX wieku, najbardziej uniwersalną pieśniarkę wśród hiszpańskich śpiewaków operowych, divę na miarę tak wielkich głosów jak Maria Callas, Joan Sutherland, Elisabeth Schwarzkopf czy Renata Tebaldi, zarówno ze względu na jego jakość wokalną, jak i opanowanie techniczne – zwraca uwagę agencja EFE.

W ciągu swojej ponad 50-letniej kariery Caballe zinterpretowała setki oper i koncertów na największych scenach na świecie wraz z najlepszymi orkiestrami i obsadą. Znana była szczególnie z techniki bel canto i interpretacji ról oper Rossiniego, Belliniego, Donizettiego, Verdiego i Pucciniego. Łącznie miała w swoim repertuarze około 90 partii operowych, liczne partie oratoryjne oraz utwory kameralne, w tym około 800 pieśni. Caballe na scenie pojawiła się prawie 4 tysiące razy.

Śpiewała między innymi dla papieża Benedykta XVI utwór „Padre Nuestro”, czyli „Ojcze nasz”

Pogrzeb śpiewaczki, która od lat miała kłopoty ze zdrowiem, odbędzie się w poniedziałek w stolicy Katalonii, a poprzedzi go niedzielne czuwanie – podała AFP.

Zmarła słynna diva operowa Montserrat Caballe. Śpiewała dla Benedykta XVI [WIDEO]
6 (100%) 3 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze