Prześladowania chrześcijan się nasilają. Rusza polsko-holenderska akcja modlitewna w ich intencji
Przez cały listopad będzie trwała akcja modlitewna w intencji prześladowanych chrześcijan za wstawiennictwem męczenników niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych: św. Maksymiliana Kolbego, bł. biskupa Michała Kozala oraz św. Tytusa Brandsmy – holenderskiego karmelity zamęczonego w Dachau i kanonizowanego w maju br. przez papieża Franciszka.
Jest to już piąta edycja corocznej polsko-holenderskiej akcji modlitewnej, organizowanej pod auspicjami bloga „Adoptuj kościół w Holandii”, który prowadzi dr Dominika Krupińska, teolożka i historyczka. W poprzednich latach modlono się m.in. o powołania kapłańskie i zakonne, za dzieci oraz rodziny, natomiast w tym roku modlitwa będzie wznoszona w intencji prześladowanych chrześcijan.
>>> Polak, który walczył w Iraku przeciwko ISIS, pomaga teraz ofiarom wojen i terroryzmu [ROZMOWA]
Prześladowania chrześcijan się nasilają
– Prześladowania chrześcijan nie tylko nie osłabły, ale wręcz się nasiliły. Nasi bracia w wierze są prześladowani w kilkudziesięciu krajach na całym świecie. W części z nich za ujawnienie swej wiary grozi po prostu śmierć. W innych obozy koncentracyjne, długoletnie więzienie, pozbawienie majątku i inne represje – mówi KAI organizatorka akcji, Dominika Krupińska. – Dziewczęta chrześcijańskie są porywane przez muzułmanów i wydawane za nich siłą za mąż. Wieśniacy chrześcijańscy są regularnie napadani i mordowani przez bojówki muzułmańskie. Wszyscy znamy te miejsca: Korea Północna, Afganistan, Pakistan, Nigeria, Erytrea, Indie… Lecz przecież nawet w krajach zachodnioeuropejskich można zostać skazanym na więzienie za zacytowanie niewygodnego dla współczesnych ideologów fragmentu Biblii – dodaje.
W akcję może się włączyć każdy, komu leży na sercu los prześladowanych chrześcijan. Wystarczy codziennie odmawiać dziesiątkę różańca wraz ze specjalną modlitwą:
O Wszechmogący Boże, który poprzez tajemnicze zrządzenie Twej miłości pozwoliłeś swemu Kościołowi uczestniczyć w cierpieniu Twego Syna, wzmocnij nasze Siostry i Braci, którzy z powodu swej wiary są prześladowani.
Obdarz ich swoją mocą i wytrwałością, aby w każdym ucisku pokładali w Tobie całą swą ufność, a w cierpieniu wiernie świadczyli o Tobie.
Podaruj im radość z uczestnictwa w ofierze naszego Pana Jezusa Chrystusa i obdarz pewnością, że ich imiona są zapisane w Księdze Życia.
Daj im siłę do naśladowania Chrystusa, która wesprze ich w dźwiganiu Krzyża, a w utrapieniu ustrzeże ich chrześcijańską wiarę.
Prosimy Cię o to za wstawiennictwem świętych męczenników: św. Tytusa Brandsmy, św. Maksymiliana Kolbego i bł. biskupa Michała Kozala.
Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
„Ci chrześcijanie potrzebują naszych modlitw i uwagi”
Akcja ma poparcie biskupów: ze strony polskiej bp. Krzysztofa Wętkowskiego, ordynariusza diecezji włocławskiej, której biskupem pomocniczym był bł. Michał Kozal, a ze strony holenderskiej bp. Jana Hendriksa, ordynariusza diecezji haarlemsko-amsterdamskiej. Obaj hierarchowie skierowali do uczestników akcji listy, w których podkreślają potrzebę modlitwy za prześladowanych chrześcijan.
„Każdego dnia, na różnych kontynentach życie za Chrystusa oddają nasze Siostry i Bracia w wierze. Nie tylko w znaczeniu dosłownym, ale odważnie przeciwstawiając się atakom złego ducha, stając w obronie wiary, opowiadając się po stronie Ewangelii, Kościoła i wartości chrześcijańskich, dotyczących życia, małżeństwa i rodziny. Wymaga to odwagi i męstwa, których źródło znajdujemy w zjednoczeniu z Jezusem, podczas modlitwy” – napisał biskup Krzysztof Wętkowski.
Z kolei biskup Jan Hendriks podkreślił, że „ci chrześcijanie potrzebują naszych modlitw i uwagi. Są oni częścią długiej, nieustającej procesji męczenników, którzy w ciągu wieków wyznawali swoją wiarę i byli jej wierni, przez co musieli cierpieć. Są naśladowcami Jezusa Chrystusa, który został zamęczony i skazany na śmierć, chociaż był niewinny”. Ordynariusz diecezji haarlemsko-amsterdamskiej przypomniał, że patroni akcji: św. Maksymilian Kolbe, bł. Michał Kozal oraz św. Tytus Brandsma „sprzeciwiali się ideologii nazistowskiej i pozostali wierni swojemu sumieniu i wierze katolickiej. Pomagają nam, chrześcijanom w dzisiejszym świecie, być silnymi pośród przemocy terroryzmu i pogańskich ideologii, które nas otaczają; są światłami i orędownikami dla wszystkich prześladowanych dzisiaj chrześcijan”.
Jak jeszcze można się zaangażować?
Oprócz modlitwy podejmowanej prywatnie w akcję można się włączyć, modląc się w intencji prześladowanych chrześcijan podczas nabożeństw publicznych, takich jak różaniec czy adoracja Najświętszego Sakramentu, czy spotkań modlitewnych. Główne nabożeństwo różańcowe w ramach akcji zostanie odprawione 20 listopada o godz. 16.30 w bazylice Bożego Ciała w Krakowie. W modlitwę włączą się też wierni w Holandii – zarówno mieszkający tam Polacy, jak i sami Holendrzy.
„Błogosławię całemu przedsięwzięciu, zawierzając Kościół i wszystkich prześladowanych chrześcijan naszemu Panu oraz Jego i naszej Matce – Maryi, upraszając dla wszystkich wyznawców Chrystusa wytrwałości w przeciwnościach i odwagi w działaniu. Niech Imię Zbawiciela będzie uwielbione w życiu i śmierci każdego z nas, a wiara w ostateczne zwycięstwo dobra nad złem, miłości nad nienawiścią i życia nad śmiercią umacnia wszystkich w chwili próby” – napisał do uczestników akcji biskup Krzysztof Wętkowski.
Organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich chętnych do podjęcia modlitwy za prześladowanych chrześcijan, czy to indywidualnie czy publicznie – w grupach modlitewnych, wspólnotach, duszpasterstwach, parafiach i klasztorach. W akcję można się włączyć w dowolnej chwili w ciągu całego listopada.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |