Przewodniczący episkopatu Kanady: „Niech Magnificat Maryi znajdzie odzew w naszych czasach”
Niech pieśń dziękczynienia, wyśpiewana przez Maryję przed Jej kuzynką Elżbietą znajdzie dziś odzew w tych chwilach, spędzonych przez Waszą Świątobliwość wśród nas, na ziemi tych wszystkich narodów, których jesteśmy pasterzami – powiedział przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Kanady bp Raymond Poisson.
Powitał on Franciszka w imieniu całego episkopatu swego kraju, wyrażając „mu wielką radość i głębokie uznanie” za jego pozytywną odpowiedź na „nasze zaproszenie i za jego dzisiejszą obecność w Québecu, będącą świadectwem bardzo cennego uczucia [do nas]”.
Pojednanie
Biskup diecezji St-Jérôme-Mont-Laurier zaznaczył, że „wizytacja” ta wpisuje się w kontekst pojednania Kościoła kanadyjskiego „z naszymi siostrami i braćmi tubylczymi”. Przypomniał, że niektórzy biskupi spotkali się już w Rzymie z delegacją Pierwszych Narodów, Metysów i Inuitów, przybyłych do Następcy św. Piotra. I obecnie podróż papieska rozszerzyła ten szlak pojednania na wszystkich mieszkańców Kanady. „Już sama obecność Waszej Świątobliwości jest zapowiedzią sojuszu, zobowiązania do «maszerowania razem», aby zamieszkać po bratersku na wspólnej ziemi” – wskazał mówca. Dodał, że jest to również „poparcie Twoich braci biskupów oraz ich współpracownic i współpracowników w ich wysiłkach na rzecz ewangelizacji i pojednania”.
>>> Pierwsza w historii wizyta papieża w Arktyce
Znak miłosierdzia
Nawiązując do ewangelicznego opisu nawiedzenia Elżbiety przez Maryję – Matkę jej Pana – przewodniczący episkopatu zwrócił uwagę, że obecność papieża jest widzialnym znakiem miłosierdzia Pana wobec Kanady. Podkreślił, że jest ona także synonimem wielkiego osobistego wysiłku fizycznego, dodając, że „wiemy dobrze, iż te przeżyte spotkania są dla nas wyrazem wzajemnego wysiłku na rzecz poparcia, «maszerowania razem» i otwierania wraz z naszymi wspólnotami nowych widnokręgów”.
„Oby hymn dziękczynienia, wypowiedziany przez Maryję przed jej kuzynką Elżbietą, mógł znaleźć obecnie odzew w tych chwilach spędzonych przez waszą Świątobliwość wśród nas, na ziemi tych wszystkich narodów, których jesteśmy duszpasterzami. Jeśli Maryja powiedziała: «Wejrzał na uniżenie Służebnicy swojej. oto bowiem błogosławić mnie będą odtąd wszystkie pokolenia», to wraz z Nią także jesteśmy błogosławieni i dodajemy: Wszechmocny uczynił nam cud, Święte jest Jego imię!” – zakończył swe pozdrowienia bp Raymond Poisson.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |