abp Stanisław Gądecki, fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Przewodniczący Episkopatu o synodzie: przyszłość można zbudować tylko na pokorze

Nadzieja Kościoła może utrzymać się tylko na zaufaniu Duchowi Świętemu i oddaniu pod Jego panowanie naszych różnorodnych przyzwyczajeń i idei. Przyszłość można zbudować tylko na pokorze – powiedział abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski po zakończeniu trzydniowych rekolekcji dla uczestników synodu, które odbywały się w Sacrofano.

Podczas rekolekcji, przed rozpoczęciem obrad synodalnych, poruszono m.in. takie zagadnienia jak dążenie do jedności Kościoła powszechnego oraz komunikacja. „Konwersacja za każdym razem może mieć inny wymiar. Podczas rekolekcji zmierzano do tego, aby usposobić ojców synodalnych i delegatów do konwersacji, która wyraża się w zarówno w mowie werbalnej, niewerbalnej a także kontekstach, w których jest ona prowadzona” – powiedział abp Gądecki.

Ponadto, o. Timothy Radcliffe OP, prowadzący rekolekcje, zwrócił uwagę na kwestię odmienności kulturowych oraz potrzebę wzajemnego słuchania i jedności na wzór Trójcy Świętej. Rekolekcjonista podjął również temat współczesnego rozumienia piękna, prawdy i dobra jako autorytetu. „Piękno, prawda i dobro jest zbawcze tylko wtedy, gdy jest synonimem Chrystusa” – podkreślił przewodniczący KEP. Przywołany został też obraz Kościoła jako domu, który ma swoje stałe miejsce, do którego można wracać.

>>> Watykan: rozpoczynający się synod biskupów ma nakreślić przyszłość Kościoła

Uczestnicy rekolekcji podczas spotkań w grupach posługiwali się metodą, która kolejno polegała na wypowiedzeniu własnych myśli o Kościele, odniesieniu się do wypowiedzi poprzednika oraz podsumowaniu podobieństw i znalezieniu różnic. „To co mi się wydaje cenne w tej metodzie to to, że jest przeplatana długimi chwilami ciszy, bo to stwarza pokojową i rzeczową atmosferę” – mówił abp Gądecki. Dodał też, że wypracowana metoda będzie towarzyszyła uczestnikom Synodu podczas prac w grupach roboczych.

Zachować jedność

Moje pragnienie jest takie, abyśmy przy całej różnorodności zachowali jedność Kościoła i żeby na koniec tego Synodu Duch Święty podpowiedział, co to jest synodalność – powiedział przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki przed rozpoczęciem pierwszej sesji XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu.

W Watykanie w środę rozpoczął się synod biskupów z całego świata, zwołany przez papieża Franciszka w celu nakreślenia przyszłości Kościoła. Temat obrad to „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”. Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów potrwa do 29 października. W jego trakcie 16 października odbędą się uroczyste obchody 45. rocznicy wyboru św. Jana Pawła II.

Przewodniczący Episkopatu przyznał, że oczekiwania związane z obecnym Synodem „idą w kierunku pragnienia zrozumienia tego, czym jest synodalność”.

„Moje pragnienie jest takie, abyśmy z jednej strony przy całej różnorodności zachowali jedność Kościoła i żeby na koniec tego Synodu Duch Święty podpowiedział, co to jest synodalność” – zaznaczył przewodniczący KEP.

>>> Dokument roboczy synodu o synodalności: Kościół, który przyjmuje wszystkich i nie likwiduje różnic [DOKUMENT]

Abp Gądecki zauważył, że na pierwszym etapie Synodu – w parafiach i w diecezjach – rozważane było, do czego synodalność powinna prowadzić. „Konkluzja była krótka: z jednej strony synodalność nie powinna prowadzić do zmiany doktryny, nauczania Kościoła; czyli z jednej strony zachować zdrową naukę katolicką, a z drugiej strony dopuścić do głosu Ducha Świętego, aby to, co jest do zmiany, zostało zmienione, a co nie jest do zmiany – nie zostało zmienione” – wyjaśnił.

Przewodniczący Episkopatu podkreślił, że „nauczanie Kościoła nie jest nieruchomą skałą, ale przeciwnie, jest rzeczywistością, która musi ciągle się rozwijać, w tym sensie, aby dążyć do jaśniejszego wyłożenia prawdy katolickiej”. Dodał, że nie chodzi o to, aby tę prawdę zmieniać, ale aby „dążyć do doskonalszego wyrażenia, bardziej odpowiedniego dla naszych czasów, rozwiązania”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze