Przewodniczący KEP: wejdźmy na szlaki, jakie przetarł nam Jan Paweł II
Brak Jana Pawła II pozwala nam dzisiaj jeszcze głębiej odkryć jego promieniowanie – powiedział abp Stanisław Gądecki podczas mszy św. sprawowanej w Wadowicach w okazji 100. rocznicy urodzin polskiego papieża. Przewodniczący KEP zachęcił, by od prób dowartościowania się wielkością papieża, przejść na szlaki, jakie nam przetarł.
W liturgii sprawowanej w wadowickiej bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny uczestniczy kilkudziesięciu polskich biskupów. Dzisiejsza liturgia w rodzinnym mieście Karola Wojtyły, sprawowana jest z okazji 100. rocznicy urodzin polskiego papieża.
W homilii abp Stanisław Gądecki podkreślał ogromne zasługi Jana Pawła II dla współczesnego świata, dodając, iż dni żałoby pokazały, że świat to docenił. Przypomniał, że w intencji chorego papieża modlili się nie tylko katolicy, ale też protestanci, prawosławni, żydzi, muzułmanie, ludzie dobrej woli, zaś solidarność i życzliwość okazywali także niewierzący.
Przewodniczący KEP wskazał na główne linie pontyfikatu Jana Pawła II. Za ks. prof. Andrzejem Szostkiem MIC wymienił osiem najważniejszych tematów: człowiek, życie, rodzina, społeczeństwo, Kościół, misje, miłosierdzie oraz świętość.
>>> Bp Libera: Jan Paweł II pokazywał, jak wierzyć w trudnych czasach
– Chyba nikt nie ma dziś wątpliwości, że św. Jan Paweł II był wielkim darem Boga dla Polski, Europy, świata i Kościoła. Jego brak pozwala nam dzisiaj jeszcze głębiej odkryć jego promieniowanie – mówił przewodniczący KEP.
Abp Gądecki wyraził opinię, że „ewangelijne ziarno wrzucone przez niego na glebę ludzkich serc potrzebuje jeszcze dużo czasu, aby znaleźć należne mu miejsce w ludzkich sercach; aby wydać dojrzalszy plon”.
Jednocześnie abp Gądecki przestrzegł przed błędnym przyjmowaniem, jakoby wiara i geniusz świętego Jana Pawła II miały, same z siebie, wystarczająco chronić chrześcijan przed niebezpieczeństwami. – Każde kolejne pokolenie jest wezwane do przyswojenia sobie – w sposób autentyczny i oryginalny – tradycji i wartości, jakie zostały mu ofiarowane przez tego papieża, aby otrzymany od niego dar zaowocował na nowo w nowych czasach i w nowych okolicznościach – zaapelował przewodniczący KEP.
– Poprzez codzienne pójście za Chrystusem każdy z nas musi sobie przyswoić skarby prawdy i łaski, jakie zostały nam przekazywane przez dziedzictwo przeszłości – wskazał metropolita poznański. – Tak, potrzeba, abyśmy – od prób dowartościowania się jego wielkością – przeszli w Duchu Świętym na szlaki jakie nam przetarł św. papież. Abyśmy przede wszystkim „nigdy nie wzgardzili Miłością Chrystusa, która jest największa, która wyraziła się przez krzyż, a bez której życie ludzkie nie ma ani korzenia, ani sensu – zakończył swą homilię abp Gądecki.
Dzisiejsza liturgia w Wadowicach, rodzinnym mieście Karola Wojtyły, kończy obchody 100. rocznicy urodzin polskiego papieża. W niedzielę 14 czerwca polscy biskupi odprawili uroczystą mszę św. w sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach w Krakowie, w czasie której homilię wygłosił wieloletni osobisty papieski sekretarz kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski senior.
Archidiecezja krakowska wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego oraz Instytutem Dialogu Międzykulturowego św. Jana Pawła II w Krakowie zorganizowały także jubileuszowy koncert. W górnym kościele papieskiego sanktuarium na Białych Morzach zabrzmiała muzyka m.in. utwory Mozarta, Bacha, Händla i Pergolesiego.
>>> „Misyjne Drogi” 3/2020 – Jan Paweł II. Misjonarz świata
Uroczystości związane z obchodami 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II miały być połączone z obradami plenarnymi Konferencji Episkopatu Polski w Kalwarii Zebrzydowskiej, ale z powodu objęcia kwarantanną Sekretariatu KEP, który jest odpowiedzialny za organizację obrad, przewodniczący Episkopatu wraz z Prezydium podjął decyzję o przełożeniu zebrania plenarnego na koniec czerwca.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |