fot. Larm Rmah / unsplash

Przyroda jest materią realizacji przykazania powołaniu do miłości

Dyskusja panelowa poświęcona adhortacji apostolskiej w sprawie kryzysu klimatycznego „Laudate Deum” odbyła się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Celem spotkania była rozmowa nad możliwymi scenariuszami przyszłość w świetle postępujących zmian klimatycznych. 

Zaproszonymi gośćmi byli dr Krzysztof Bartoszek (Instytut Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS), o. dr Stanisław Jaromi (Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu), dr hab. Zbigniew Wróblewski, prof. KUL (Wydział Filozofii KUL) oraz dr hab. Michał Wyrostkiewicz, prof. KUL (Wydział Teologii KUL). Dyskusję poprowadził ks. dr Rafał Pastwa (Instytut Dziennikarstwa i Zarządzania KUL).

Papieski dokument stanowi uszczegółowieniem i uzupełnienie encykliki „Laudato si” opublikowanej w 2015 r. wydanej w związku z organizowanym, wtedy szczytem klimatycznym w Paryżu.

>>> Watykan: w ochronie środowiska równie ważna jak inwestycje jest edukacja

fot. Caritas Laudato si

Eksperci w swoich wypowiedział odnosili się do zawartej w adhortacji kwestii ekologii i sprawiedliwości. Rozmawiano o duszpasterskim wymiarze ochrony natury oraz teologicznie uzasadniano, dlaczego chrześcijanin powinien interesować się sprawami klimatu.

– Papież Franciszek pokazuje nam w tym dokumencie, że relacja do przyrody ma znamiona moralne. Nie jest to rzecz, która dzieje się przy okazji mojego rozwoju moralnego, przy okazji mojej drogi do zbawienia. Przyroda jest materią realizacji przykazania powołaniu do miłości – pokreślił dr hab. Wyrostkiewicz, prof. KUL.

Katolicki Uniwersytet Lubelski, fot. wikimediacommons/By Kazimierz S. Ożóg – commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2173408

Rozmówcy wspólnie zauważali, że zmiany jakie następują w wyniku postępu technokratycznego i coraz większej władzy człowieka nad środowiskiem naturalnym, wymagają stanowczej, ale pozbawionej przemocy, reakcji ze strony władz państwowych, sfery biznesu i społeczeństwa. – Na siłę potrafimy odpowiedzieć tylko większą siłą. Kościół Katolicki, w tym papież Franciszek, proponuje inne sposoby działania. Pokazuje, że mamy inne narzędzia by zmierzyć się z obecnymi kryzysami i wyzwaniami – powiedział o. dr Jaromi.

W podsumowaniu uczestnicy dyskusji panelowej dokonali próby oceny dokumentu „Laudate Deum”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze