fot. flickr.com

Przyznano Nagrody festiwalu "Niepokalanów 2016"

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Nagrodę Grand Prix XXXI Międzynarodowego Katolickiego Festiwalu Filmów i Multimediów „Niepokalanów 2016” zdobył film dokumentalny pt. „Droga do wolności Edwarda Taraszkiewicza” autorstwa Marty Sosidko.Tytułowym bohaterem produkcji jest legendarny dowódca partyzanckiego oddziału AK – WiN Włodawa. Statuetkę oraz nagrody dla najlepszych filmów fabularnych, dokumentalnych oraz programów telewizyjnych i filmów amatorskich wręczono 16 października w Niepokalanowie.
W tym roku na festiwal nadesłano 37 filmów z 18 krajów świata, w tym 6 teledysków, 17 audycji radiowych, 6 dzieł multimedialnych. Do Konkursu Festiwalowego nominowano 58 filmów, 8 programów radiowych i 4 programy multimedialne. Jury podkreśliło bardzo wysoki poziom przesłanych filmów. Festiwal zainaugurowano podczas uroczystego otwarcia Targów Wydawców Katolickich w Warszawie.
Grand Prix przyznano obrazowi Kinemart Film. „Droga do wolności Edwarda Taraszkiewicza”. Jest to film ukazujący ponadczasowość bohaterstwa Edwarda Taraszkiewicza ps. „Grot”, walczącego z komunistycznym zniewoleniem na Lubelszczyźnie w latach 1945-1951. Ważną rolę w filmie odegrała prezentacja potajemnej korespondencji głównego bohatera do rodziny.
W kategorii filmów fabularnych I nagrodę zdobył obraz pt. „Bóg w Krakowie” w reż. Dariusza Reguckiego. Produkcja Dariusza Reguckiego, to poetycka opowieść o tym, że nic w życiu nie dzieje się przez przypadek, ponieważ Bóg jest wszędzie, nawet w pozornie niewinnych sytuacjach.
Główną nagrodę w kategorii dokumentów fabularyzowanych otrzymał Mirosław Krzyszkowski za opowieść o rotmistrzu Witoldzie Pileckim pt. „Pilecki”. Fabuła produkcji została wzbogacona autentycznymi wypowiedziami świadków i badaczy historii, tworząc historię przypominającą los Chrystusa – główny bohater wiedział, jaki los go czeka, a jednak pozostał nieugięty, niezłomny.
W kategorii filmów dokumentalnych jury doceniło „Jaster – tajemnice Hela” Marka Tomasza Pawłowskiego. Produkcja jest próbą oddania hołdu żołnierzowi AK Stanisławowi Jasterowi oraz tym, którzy zginęli w czasie wojny z fałszywym piętnem zdrady, a których oczyszczeniem nikt się nie zajmie.
Nagrodę za najlepszy reportaż otrzymali Mirosław Sokół i Wojciech Tora, za obraz „Ja tylko niosę pomoc”, dotykający kwestii sensu i celu humanitarnej pomocy dla katolików prześladowanych przez fanatyków islamskich w Syrii. Główny bohater komandor Bartosz Rutkowski poruszony informacją o ukrzyżowaniu syryjskiego chłopca z katolickiej rodziny przez bojowników ISIS, odchodzi ze służby w Marynarce Wojennej i rusza z pomocą humanitarną.
Nagrodą wyróżniono również obraz pt. „Tajemnica” autorstwa Krzysztofa Staniszewskiego, w kategorii filmów amatorskich. Tematem produkcji jest sztuka nauczania religii w domu i w szkole.
fot. Customek, flickr

Zobacz także
Wasze komentarze