Psycholożka: ochrona dzieci nie przyjdzie sama – wszyscy musimy współpracować
Najważniejsze jest to, abyśmy nie siedzieli z założonymi rękami i nie wierzyli, że ochrona dzieci przyjdzie sama. Każdy z nas, gdziekolwiek jesteśmy, może przyczynić się do poprawy ochrony i wsparcia pokrzywdzonych dzieci – powiedziała w wywiadzie dla Radia Watykańskiego psycholożka kliniczna Emilie Rivet-Duval, członkini Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich. Jej zdaniem, widać chęć poprawy sytuacji w lokalnych Kościołach.
Pięć lat temu, w dniach 21-24 lutego 2019 r. w Watykanie odbył się szczyt w sprawie ochrony dzieci przed nadużyciami seksualnymi w Kościele, w którym wzięli udział biskupi z całego świata. Celem spotkania było zwrócenie większej uwagi przywódców kościelnych na problem nadużyć i przeciwdziałanie nim. Przypomniano także istniejące procedury i wytyczne dotyczące postępowanie w przypadku nadużyć.
„Z tego, co udało mi się zaobserwować, uważam, że w niektórych krajach i konferencjach episkopatu istnieje chęć poprawy sytuacji w zakresie ochrony dzieci, stawiania czoła wyzwaniom i przyjmowania dobrych rozwiązań” – powiedziała w rozmowie z Radiem Watykańskim Rivet-Duval, pracująca od 18 lat przy diecezji Port Louis na Mauritiusie.
Niewystarczające zasoby
Psycholożka zwróciła uwagę na problem niewystarczających zasobów finansowych i ludzkich. „To, co często obserwuję i słyszę, to brak zasobów – czasem ludzkich, czasem finansowych. Czasami brakuje również widoczności i wsparcia, aby odpowiedzieć na wiele pytań: Jak dokładnie możemy wdrożyć ochronę małoletnich? Od czego powinniśmy zacząć? Nadal pozostaje wiele do zrobienia w zakresie edukacji rodzin, rodziców i nauczycieli, ponieważ dla wielu osób jest to nadal temat tabu, o którym się nie mówi” – przyznała.
Rivet-Duval postrzega swoją pracę w Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich przede wszystkim jako służbę dla lokalnych kościołów na całym świecie. „Myślę, że jednym z celów komisji jest obecność i próba wniesienia naszego wsparcia i wiedzy, aby doradzać i towarzyszyć różnym krajom i diecezjom, wskazując konkretne środki i najlepsze praktyki. A także poprzez próbę zgromadzenia ekspertów w tej dziedzinie, aby istniały uniwersalne środki, które są skuteczne i wydajne w długoterminowej perspektywie” – powiedziała.
>>> Bezpłatne porady prawne dla ofiar przestępstw
Członkini papieskiej komisji odniosła się również do zjawiska pedofilii w mediach społecznościach. Wskazała, że watykańska komisji chce bardziej skupić się na tej kwestii. Przekazała też, że kiedy rozmawia z ludźmi, napotyka wiele niepewności i pytań dotyczących nadużyć i ochrony dzieci. „Ludzie odczuwają brak informacji na temat tego, czym dokładnie jest napaść seksualna, jakie są jej liczne i poważne konsekwencje dla dzieci, jak działają pedokryminaliści” – powiedziała Rivet-Duval.
Głos ofiar
Zdaniem psycholożki, należy dopuścić do głosu ofiary nadużyć. „Ludzie wciąż muszą być poruszeni świadectwami, cierpieniem osób dotkniętych przemocą. Kto lepiej niż ocalały, który opowiada swoją historię, może poruszyć ludzkie serca, aby rozwinąć właściwe odruchy i praktyki zapobiegające napaściom seksualnym na nieletnich?” – stwierdziła.
Członkowie Komisji ds. Ochrony Małoletnich spotykają się dwa razy w roku na posiedzeniach plenarnych w Watykanie. Rivet-Duval zajmuje się głównie rejonem Afryki i wysp Oceanu Indyjskiego.
„Jedna z naszych inicjatyw została niedawno zorganizowana wspólnie z konferencjami biskupów. Zaprosiliśmy francuskojęzyczne kraje afrykańskie, wyspy Oceanu Indyjskiego i Haiti na seminarium na temat kultury ochrony na Mauritiusie w diecezji Port-Louis. Osiem krajów, w tym Kongo, Wybrzeże Kości Słoniowej, Rwanda, Togo, Republika Środkowoafrykańska i Kamerun, a także przedstawiciele wysp Oceanu Indyjskiego, w tym Madagaskar, Reunion, Seszele i Komory. Spędziliśmy tydzień na uwrażliwianiu tych krajów na kwestię napaści na tle seksualnym, a także na kwestię kultury i ochrony. Gościliśmy 21 osób z tych krajów i muszę powiedzieć, że był to niezwykle owocny tydzień” – powiedziała Rivet-Duval.
Według psycholożki, jednym z największych wyzwań jest dotarcie do każdego biskupa za pośrednictwem episkopatu, aby uświadomić, jak ważna jest kultura ochrony dzieci. Zwróciła uwagę na brak badań naukowych na temat nadużyć i ochrony dzieci na kontynencie afrykańskim. „Na przykład na Mauritiusie liczone są tylko te przypadki, które zostały zgłoszone. Istnieje jednak bardzo wiele przypadków, które nie są zgłaszane ze względu na przepisy prawa, tabu w rodzinach i trudności z wniesieniem spraw do sądu. Potrzebujemy więcej badań na tym poziomie, potrzebujemy spisów, sytuacji dzieci, które faktycznie są ofiarami. Mamy nadzieję, że za kilka lat będziemy mogli podsumować i zobaczyć, jak poszczególne przypadki zostały rozwiązane” – powiedziała.
Rivet-Duval wyraziła nadzieję, że „zaangażowanie w ochronę dzieci będzie silniejsze niż ciemne siły”. „Jesteśmy na dobrej drodze i myślę, że najważniejsze jest to, abyśmy nie siedzieli z założonymi rękami i nie wierzyli, że to jakoś samo przyjdzie, ale aby każdy z nas wyruszył w drogę. Nie możemy czekać, aby chronić dziecko. Musimy wszyscy razem pracować na rzecz jego ochrony. Każdy z nas, gdziekolwiek jesteśmy, może przyczynić się do poprawy kultury ochrony i wsparcia dla pokrzywdzonych dzieci i ich rodzin. Nie możemy zapominać o rodzinach, które często same są ofiarami, a także o całym środowisku, o wszystkich, którzy otaczają dziecko” – podsumowała członkini papieskiej komisji.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |