Fot. Freepik/krakenimages.com

Rzecznik praw dziecka: psychiatra i psycholog ratują, a nie stygmatyzują

Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak zaapelowała w piątek do osób cierpiących na depresję, by nie bali się prosić o pomoc. „Psychiatra i psycholog ratują życie, a nie stygmatyzują” – powiedziała.

Z okazji Światowego Dnia Walki z Depresją rzeczniczka praw dziecka wraz z przedstawicielami Fundacji GrowSPACE otworzyła w piątek wystawę „Dobrze, że jesteś” o przeciwdziałaniu depresji. Można ją oglądać przy wyjściu z metra Centrum w Warszawie.

Horna-Cieślak poinformowała, że wraz z przedstawicielami organizacji młodzieżowych będzie wręczać mieszkańcom Warszawy ulotki z informacjami o miejscach, w których osoby chorujące na depresję mogą uzyskać wsparcie.

„Jesteśmy tutaj, żeby mówić o depresji, o tym, że to choroba, ale też o tym, że jeżeli doświadczamy złego stanu, jeżeli doświadczamy smutku, to warto sięgać po pomoc” – zaznaczyła.

Zaapelowała do osób cierpiących na depresję, by nie bali się prosić o pomoc. „Lekarz psychiatra, psycholog, nie stygmatyzują. Oni ratują życie, oni pomagają” – podkreśliła.

>>> Terapia snem może pomóc nastolatkom z depresją

Dominik Kuc z Fundacji GrowSPACE podkreślił, że celem Światowego Dnia Walki z Depresją jest edukowanie o zdrowiu psychicznym i wskazywanie miejsc, gdzie można uzyskać wsparcie.

„Dzisiaj edukujemy o tym, czym depresja jest, a czym nie jest, jak zadbać o siebie, o swoje emocjonalne BHP, gdzie szukać pomocy i jak udzielać wsparcia” – mówił.

Według psycholożki z Instytutu Badań Edukacyjnych Karoliny Malinowskiej w opiekę nad zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży muszą się włączyć dorośli – rodzice, nauczyciele, specjaliści w szkołach i pracownicy służby zdrowia.

>>> Terapia ukierunkowana na współpracę z łaską Bożą jest tym, do czego warto dążyć [ROZMOWA]

„To jest nasza wspólna sprawa, żeby wesprzeć młodzież, żeby było im lepiej, żeby czuli dobrostan i byli zdrowi” – powiedziała.

Dzieci i młodzież cierpiące na depresję mogą uzyskać wsparcie pod całodobowym numerem telefonu zaufania RPD 800-12-12-12 i pod numerem telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży 116-111. Osoby dorosłe mogą uzyskać pomoc pod całodobowym numerem telefonu 116-123.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze