Hanna Chrzanowska, fot. episkopat.pl

Puckie Hospicjum ma nową kaplicę, a wolontariusze Hospicjum patronkę – bł. Hannę Chrzanowską

W Hospicjum św. Ojca Pio – którego założycielem jest ks. Jan Kaczkowski – miało miejsce specjalne wydarzenie. Ks. bp Wiesław Szlachetka odprawił mszę w kaplicy, którą przygotowano w budowanej, nowej części Hospicjum. 

Ksiądz biskup, w towarzystwie ks. prałata Jerzego Kunca, ks. Wojciecha Pełki oraz ks. Janusza Przygockiego (kapelana Hospicjum), odprawił mszę, poświęcił kaplicę, tabernakulum, ołtarz i ambonę. Wolontariusze Hospicjum, w obecności duchownych, wprowadzili relikwię bł. Hanny Chrzanowskiej, pielęgniarki, która jest prekursorką opieki domowej nad chorymi oraz patronką domowego wolontariatu. Wybór patronki dla wolontariuszy Hospicjum jest oczywisty, ale jak do niego doszło i jak udało się sprowadzić jej relikwie? 

Puckie Hospicjum św. Ojca Pio, fot. Maciej Kluczka


Podczas reaktywacji Wolontariatu Domowego w Puckim Hospicjum (w grudniu 2019 roku) wolontariusze wspominali historię bł. Hanny Chrzanowskiej. – W żaden sposób nie ustalając tego jedna osoba przyniosła wycinki z gazet, druga książkę o błogosławionej, trzecia wspomnienia ze spektaklu o bł. Hannie. Stwierdziliśmy, że to nie może być przypadek, że to znak, by bł. Hanna Chrzanowska została patronką naszego Wolontariatu Domowego – mówi w rozmowie z misyjne.pl wolontariuszka Katarzyna Kozłowska. Wolontariusze wspominali służbę błogosławionej na rzecz chorych. Siostra Hania pokonywała trudy nie tylko pracy z chorymi, ale i wojnę. Przy chorych była też w latach 1950-1959, gdy przez Polskę przetoczyła się epidemia wirusa Heinego-Medina.

Katarzyna Kozłowska z biuletynem dotyczącym programu „Ostatnie chwile szczęścia”


Wspominaliśmy jej słowa o chorym, że poza domem nie będzie mu tak ciepło, jak pod własną pierzyną. Siostra mówiła: „Co z tego, ze będzie czysto, skoro nie będzie nad łóżkiem ulubionych obrazków ani starego kilimka, ani starych gratów tyle przypominających?” – mówi Katarzyna Kozłowska. Taką domową atmosferę wolontariusze starają się też stworzyć pacjentom Hospicjum św. Ojca Pio. Później, gdy Hanna przeszła na emeryturę, nie przestała pomagać innym. Idąc za głosem wewnętrznego natchnienia zwróciła się do ks. Karola Wojtyły z pomysłem zorganizowania pomocy chorym w domach. Skupiła wokół tego dzieła szerokie grono współpracowników i wolontariuszy i z ich pomocą organizowała dla swoich podopiecznych projekty, które przywracały chorym radość życia i dodawały sił do niesienia codziennego cierpienia.

>>> Ks. Wojciech Pełka z Puckiego Hospicjum: W hospicjum w końcu poczułem się jak ksiądz [ROZMOWA]

Ks. bp Szlachetka w czasie mszy w kaplicy Puckiego Hospicjum, fot. Puckie Hospicjum


– Niedawno przeczytałam, że relikwie bł. Hanny Chrzanowskiej zostały wprowadzone do Szpitala Zakaźnego w Warszawie. Pomyślałam, dlaczego nie ma bł. Hanny jeszcze u nas? – mówi Katarzyna Kozłowska z Puckiego Hospicjum. – Tak bardzo jej potrzebujemy… Wkrótce ta myśl zamieniła się w fakt. Kustosz relikwii ks. Józef Gugała z kościoła św. Mikołaja na prośbę moją i pani dyrektor Anny Jochim-Labudy przekazał dla hospicjum i wolontariuszy relikwię bł. Hanny Chrzanowskiej. I udało się coś wspaniałego, w dniu pierwszej rocznicy reaktywacji Wolontariatu Domowego przywiozłam z Krakowa cudowny dar – relikwie bł. Hanny Chrzanowskiej – mówi portalowi misyjne.pl wolontariuszka Hospicjum.

Bł. Hanna Chrzanowska będzie od teraz patronką naszego Wolontariatu Domowego i opiekunką pracy w czasie epidemii, jak to sama przed laty czyniła. (Katarzyna Kozłowska, Wolontariat Domowy przy Puckim Hospicjum św. O. Pio)

Relikwie bł. Hanny Chrzanowskiej, fot. Puckie Hospicjum


Po uroczystości (która odbyła się 30 grudnia 2020r.) bp Szlachetka poświęcił nową część hospicyjnego domu, w tym pokoje pacjentów, poradnie oraz biura. W związku z ograniczeniami epidemiologicznym uroczystość odbyła się w wąskim gronie oraz w ścisłym reżimie sanitarnym. – Jesteśmy jednak pełni nadziei, że w kolejnym roku wszyscy chętni będą mogli nas odwiedzić i zobaczyć na własne oczy wszystko to, co wspólnie w minionym roku zbudowaliśmy – mówią pracownicy i wolontariusze Hospicjum św. Ojca Pio.

>>> Hospicjum w Pucku: w lodówce i winko się znajdzie, jeśli jest takie marzenie [REPORTAŻ]

Galeria (5 zdjęć)

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze