YT/FARO.TV – https://www.youtube.com/watch?v=x7F9lw5qrH4

Rabin Boaz Pash podczas Dnia Judaizmu: nasz Ojciec tylko o to prosi, żebyśmy się kochali

„Nasz Ojciec w niebie tylko o to prosi, żebyśmy się nawzajem kochali i przyjaźnili” – mówił w Siedlcach rabin Boaz Pash z Jerozolimy, gość specjalny centralnych obchodów XXVI Dnia Judaizmu. Wykład rabina skierowany był zwłaszcza do katechetów i liderów wspólnot.

Rabin Boaz Pash z Izraela poprowadził wykład na temat interpretacji Starego Testamentu: „Abyśmy osiągnęli mądrość serca. Kto jest lepszy mędrzec czy prorok? Biblia, Talmud i to co my myślimy aktualnie”. W wydarzeniu wzięli udział liczni katecheci, przedstawiciele wspólnot i ruchów, osoby prowadzące parafialne kręgi biblijne oraz Lectio Divina, a także klerycy, duszpasterze i kilku biskupów.

>>> Warszawa: debata katolicko-luterańsko-żydowska w ramach Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce

Największą przykrością Boga jest niezgoda między Jego dziećmi

Rabin Pash rozpoczął od podkreślenia, że „nasz Ojciec w niebie tylko o to prosi, żebyśmy się nawzajem kochali i przyjaźnili. On patrzy na nas i mówi: wy wszyscy – chrześcijanie, Żydzi, muzułmanie – jesteście moimi dziećmi. Dla mnie, waszego Taty, największą przykrością jest niezgoda między wami”. Przywołał słowa Psalmu 133: Jak dobrze i miło, gdy bracia mieszkają razem.

Podczas bogatego w typowo żydowskie poczucie humoru, żarty i anegdoty wykładu, omówił rolę proroków i mędrców, odwołując się do żydowskich tradycji – zwłaszcza Talmudu i Kabały – i Tory. Podzielił się także, że sam czyta Nowy Testament i wskazał na pewne tropy żydowskiej perspektywy w interpretacji Ewangelii.

Wykład można obejrzeć na kanale Youtube Internetowej Telewizji Diecezji Siedleckiej.

Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce

Pod hasłem „Przejście Pana: Dziś wychodzicie” (Wj 13,14) 17 stycznia obchodzony jest XXVI Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. W tym roku miejscem centralnych obchodów są Siedlce.

Po raz pierwszy Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce obchodzono w 1998 r. w Warszawie. Od tego czasu centralne obchody odbywają się w największych polskich miastach, a równocześnie w wielu innych miejscowościach. Ustanowiony przez Episkopat Dzień Judaizmu ma pomóc katolikom w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa i przypominać, że antysemityzm jest grzechem. Ma przybliżać nauczanie Kościoła po II Soborze Watykańskim na temat Żydów i ich religii. Służy też posoborowemu wyjaśnianiu tekstów Pisma Świętego, które w przeszłości mogły być interpretowane w sposób antyjudaistyczny i antysemicki.

Jan Paweł II przypominał, religia żydowska nie jest wobec katolicyzmu rzeczywistością zewnętrzną, lecz czymś wewnętrznym, oraz że stosunek Kościoła katolickiego do judaizmu jest inny aniżeli do jakiejkolwiek innej religii, zaś wyznawców judaizmu można nazywać starszymi braćmi w wierze.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze