fot. PAP/Jan Morek

Rada Administracyjna Fundacji św. Jana Pawła II: niech jego dziedzictwo inspiruje kolejne pokolenia

Ważną sprawą jest to, żeby dziedzictwo św. Jana Pawła II nie było tylko jakimś archiwalnym zabytkiem, ale stało się czymś, co inspiruje kolejne pokolenia chrześcijan – powiedział Vatican News abp Marek Jędraszewski, który jako metropolita krakowski sprawuje władzę zwierzchnią nad Fundacją Jana Pawła II, której obrady zakończyły się w Rzymie. 

Kwestia przekazywania młodym dziedzictwa i nauczania św. Jana Pawła II, ogłoszenie nagrody św. Jana Pawła II oraz organizacja kwietniowych dni Papieża Polaka na uniwersytetach rzymskich to główne tematy podejmowane podczas obrad Rady Administracyjnej Fundacji św. Jana Pawła. „Zamysłem Jana Pawła II było to, aby fundacja jego imienia, która powstała z jego inicjatywy, była żywo zainteresowana przekazywaniem wiary i kultury chrześcijańskiej, zwłaszcza dla ludów i narodów na Wschodzie” – podkreślił w rozmowie z Radiem Watykańskim – Vatican News abp Marek Jędraszewski, biorący udział w obradach Rady. 

>>> Hanna Suchocka: nauczanie Jana Pawła II o pracy inspirowało polską Konstytucję

Docierać do młodych

Metropolita krakowski przypomniał, że działania Fundacji skierowane są w dużej mierze do młodych.

„Zwłaszcza gdy chodzi o młodzież, trzeba docierać do nich z przesłaniem miłości, nadziei, wolności, z przesłaniem w gruncie rzeczy Ewangelii” – dodał abp Jędraszewski.

Fot. PAP/Łukasz Gągulski

„Zastanawialiśmy się nad tym, co zrobić, żeby Fundacja służyła propagowaniu dzieła i osoby Jana Pawła II” – zaznaczył przewodniczący Rady Administracyjnej ks. prał. Paweł Ptasznik. 

Spotkanie Rady Administracyjnej rozpoczęło się we wtorek 23 stycznia mszą św. przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Rzymie. Przewodniczył jej abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. 

Fundacja zainaugurowana przez Jana Pawła II

Jan Paweł II powołał Fundację dekretem z 16 października 1981 r. Jest organizacją kościelną non-profit. Realizuje inicjatywy o charakterze edukacyjnym, naukowym, kulturalnym, religijnym i charytatywnym związane z pontyfikatem Papieża Polaka.

Oficjalna siedziba Fundacji mieści się w Watykanie. Instytucja ma przedstawicieli niemal na całym świecie. Wspomagają to dzieło modlitwą, ofiarami, wsparciem materialnym. Jednym z owoców działania Fundacji jest akademik w Lublinie oraz stypendia dla młodych zza wschodniej granicy, m.in. z Ukrainy, Białorusi, którzy studiują m.in. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Władzę zwierzchnią nad Fundacją Jana Pawła II sprawuje każdorazowy metropolita krakowski. Przewodniczącym Rady Administracyjnej jest ks. prał. Paweł Ptasznik.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze