Radio Maryja kończy 30 lat
Kilka tysięcy wiernych z całego kraju bierze udział sobotę w Toruniu w obchodach 30-lecia Radia Maryja. Punktem kulminacyjnym była msza święta.
Obchody 30. rocznicy powstania Radia Maryja rozpoczęły się w sobotę przed południem w hali przy ul. Bema w Toruniu od koncertu ojców bernardynów z Lublina. Odmówiono różaniec ze słuchaczami, a pół godziny później rozpoczął się koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Uroczystości zwieńczyła msza święta. Spodziewani byli na niej wysocy przedstawiciele władz państwowych. Mszy przewodniczył metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki.
Do Torunia przybyło kilka tysięcy wiernych z całej Polski, a także przedstawicieli Polonii. Pielgrzymka z parafii Archidiecezji Śląskiej przyjechała do Torunia już w piątek i pierwsze kroki skierowała do Sanktuarium Maryi Panny Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. W sobotę przed południem odwiedziła siedzibę Radia Maryja. „Dziś pierwsza sobota miesiąca, wielki jubileusz w Toruniu, ale także wielkie święto na Śląsku — wspomnienie św. Barbary, patronki górniczego trudu. Modlitwą u stóp Matki wspieramy naszych górników” – powiedział ks. proboszcz z parafii Niepokalanego Serca Maryi w Radlinie-Głożynach przewodzący pielgrzymce. Przewodnicząca KGW w Radlinie pani Krystyna powiedziała, że grupa ma ze sobą stroje śląskie i już na uroczystości pokaże, jak wyglądają Ślązaczki. Członkinie Koła trzy razy się wybierały i w końcu się udało.
Dziękuję Panu Bogu, Matce Najświętszej i wam dziękuję. Kochani — bez was by tego nie było. Za wszystko wielkie dzięki. Jesteście kochani. Dziękujemy, że kochacie Pana Jezusa, kochacie Matkę Najświętszą, kochacie Polskę. Wybaczcie mi tylko wszystkie błędy. Jak to wszystko zaczynało się, to były lata 80. Myślałem — Boże, czy ja mam dobrze w głowie? Klękałem, mówiłem: Panie Jezu pokaż mi, czy to nie przesada i coś mi się w głowę nie stało z tymi różnymi sprawami, pokaż mi światło. I pokazywał. I na tej drodze stawali różni ludzie. To marzenie było ogromne. Było spotkanie u Ojca Świętego (Jana Pawła II) z pielgrzymką z Krakowa. I tak to się zaczęło. Byli też biskupi i nie mogę im tego zapomnieć. Księża biskupi, nie zapomnę wam tego, że żeście podtrzymywali na duchu, rozmawiali, nieraz do późnej nocy, a nawet do rana i uczyli mnie tego, co chce Pan Bóg, uczyli mnie Kościoła i tego wszystkiego, żeby iść dalej. (o. Tadeusz Rydzyk)
Senior pielgrzymki pan Ignacy Krupa, pochwalił się, że jest synem chrzestnym prezydenta Ignacego Mościckiego. „Radio Maryja jest dla mnie wszystkim. W tym moim wieku to jest super, siedzę w domu w ciepełku i się modli człowiek” – mówił. Pielgrzymki z Tychów i Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej po Sanktuarium Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pała II oprowadzał jego kustosz o. Andrzej Laskosz.
Pielgrzymka z Tychów wyruszyła już w piątek i na noc zatrzymała się w Licheniu. „Jeździmy co roku, od 1996 r., oprócz zeszłego roku, wiadomo z jakiej przyczyny” – powiedział uczestnik. „Każdy z nas przyjeżdża z jakimiś intencjami, prośbami. Przez tyle lat to żeśmy u Matki Bożej i św. Jana Pawła uprosili tyle łask i przyjeżdżamy też podziękować za te wszystkie otrzymane łaski i prosić o dalszą opiekę, o pokój na świecie, bo teraz tak różnie się dzieje. To wszytko zawierzamy i dlatego tutaj przyjeżdżamy” – mówiła uczestniczka.
Radio Maryja rozpoczęło nadawanie programu 8 grudnia 1991 r., w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Początkowo audycji przez 14 godzin na dobę mogli słuchać tylko mieszkańcy Torunia i Bydgoszczy oraz okolicznych miejscowości. Z czasem Radio Maryja wydłużyło nadawanie do 24 godzin, a jego zasięg objął całą Polskę i rozszerzał się na inne kraje. Od 1998 r. jest dostępne za pośrednictwem Internetu na całym świecie.
Galeria (8 zdjęć) |
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |