Fot. Przemysław Skibiński

Radom: dyskutowano o wpływie wolontariatu na zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży

Przybliżenie potrzeby wychowania dzieci i młodzieży do wolontariatu było głównym tematem konferencji, która odbyła się w sali koncertowej im. Krzysztofa Pendereckiego w Zespole Szkół Muzycznych w Radomiu. Wydarzenie zorganizował Radomski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli oraz Caritas Diecezji Radomskiej, natomiast honorowy patronat objął Mazowiecki Kurator Oświaty. Konferencja przebiegała pod hasłem: „Branie wypełnia ręce, a dawanie wypełnia serce – wolontariat”.

Celem konferencji było przybliżenie potrzeby wychowania dzieci i młodzieży do wolontariatu, wsparcie wychowawczej roli szkoły i rodziny poprzez kształtowanie u wychowanków i uczniów postaw otwartości społecznej wobec wolontariatu. W trakcie spotkania zostały przedstawione dobre praktyki w placówkach oświatowych.

W trakcie konferencji głos zabrali m.in. opiekunowie szkolnych kół wolontariatu, jak również uczniowie i studenci, którzy czynnie działają w takich kołach na co dzień. – Wybrzmiały też osobiste przemyślenia i podziękowania na temat tego, jak dobro potrafi zmieniać życie. Konferencja ta była nie tylko wydarzeniem intelektualnym związanym z zagadnieniami wolontariatu, ale także przykładem praktycznych działań, prezentacją bogactwa form pracy z dziećmi i młodzieżą. Bezinteresowna pomoc drugiemu człowiekowi ubogaca każdego z nas – mówiła Edyta Wójcik, dyrektor Radomskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli.

>>> Kto najczęściej angażuje się w wolontariat związany z Kościołem? [BADANIA]

O przykazaniach miłości w praktyce mówił Ks. dr hab. Zbigniew Babicki, prof. UKSW, natomiast o wpływie wolontariatu na zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży powiedziała Milena Durasiewicz, koordynator Akademickiej Pracowni Psychologiczno-Pedagogicznej Akademii Handlowej Nauk Stosowanych w Radomiu. Z kolei o prawnych uwarunkowaniach wolontariatu w szkole mówiła siostra Beata Zawiślak – specjalista ds. formacji wolontariatu Caritas Polska. Temat „Bogactwo form wolontariatu w praktyce szkolnej – Szkolne Koła Caritas przedstawiła Iwona Stępniewska – koordynator Szkolnych Kół Caritas. W trakcie konferencji przedstawiono działalność charytatywną Stowarzyszenia Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu.

W konferencji udział wzięli m.in. Aurelia Michałowska – Mazowiecki Kurator Oświaty oraz ks. Damian Drabikowski – dyrektor Caritas Diecezji Radomskiej.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze