Raport: coraz więcej przesiedlanych osób

Rośnie liczba osób przymusowo przesiedlonych na świecie. W 2016 r. przed wojną i głodem uciekło 65,6 mln osób, o 300 tys. więcej niż rok wcześniej – alarmuje Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR). W sobotę przypada Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej.

Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2008 r. Wybór tej daty ma związek z tragicznym zdarzeniem, do którego doszło 19 sierpnia 2003 r., kiedy to 22 pracowników humanitarnych zginęło wskutek wybuchu bomby w siedzibie ONZ w Bagdadzie, stolicy Iraku. Międzynarodowy Dzień Pomocy Humanitarnej w 2017 r. jest obchodzony pod hasłem „Cywile nie są celem”. Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) oraz instytucje międzynarodowe apelują w ten sposób do światowych przywódców o zapewnienie bezpieczeństwa osobom niezaangażowanym bezpośrednio w działania zbrojne. Do apelu przyłączyły się polskie organizacje pomocowe, m.in. Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) oraz Polska Akcja Humanitarna (PAH). „Od ponad pięciu lat zapewniamy uchodźcom syryjskim w Libanie dach nad głową, opiekę medyczną i edukację, pomagamy im przetrwać mrozy i znaleźć pracę. Dzięki środkom z realizowanego przez MSZ programu Polska Pomoc oraz indywidualnym wpłatom polskich darczyńców możemy wspierać najbiedniejszych” – podkreślił w rozmowie z PAP prezes PCPM Wojciech Wilk.

„Ludzi tych nie stać na podróż do odległej Europy, przeciwnie – oni chcą jak najszybciej wrócić do swojego kraju. Będąc blisko, bo pracujemy przy samej granicy z Syrią, dajemy uchodźcom poczucie, że nie są sami, a wsparcie, przekazane bezpośrednio przez naszych pracowników, dotrze możliwie najkrótszą drogą – powiedział Wilk. PCPM prowadzi także misję w Sudanie Południowym, dotkniętym klęską głodu i wojną domową. Tylko przez ostatnie cztery miesiące w Centrum Dożywiania w miejscowości Gordhim wolontariusze i medycy PCPM uratowali przed głodem około tysiąca dzieci z 240 rodzin.

Działania Fundacji PCPM można wspierać wybierając konkretny cel: http://pcpm.org.pl/wesprzyj-pcpm. W akacje pomocowe od ponad 20 lat zaangażowana jest także Polska Akcja Humanitarna, która obecnie prowadzi misje w pięciu krajach: Syrii, Sudanie Południowym, Somalii, Ukrainie oraz Iraku. „W centrum naszej pracy stoi zawsze człowiek, jego życie, zdrowie i godność. Zajmujemy się pomocą humanitarną profesjonalnie i opieramy ją na wartościach. Dzięki temu jesteśmy wiarygodni i skutecznie docieramy do tych, którzy najbardziej tego potrzebują” – podkreśla szef Zespołu Pomocy Natychmiastowej PAH Karol Skałowski. W sobotę krakowskie biuro PAH zaprasza na wystawę fotografii „Woda jest ważna”, którą będzie można obejrzeć do końca sierpnia na pl. Szczepańskim w Krakowie. W kolejnych miesiącach zdjęcia będą eksponowane na Rondzie Mogilskim oraz na Plantach. Działania PAH można wesprzeć przez stronę internetową: www.pah.org.pl/wplac/.

Polska Akcja Humanitarna powstała w 1994 r. z inicjatywy Janiny Ochojskiej. Założone w Warszawie biuro zajmowało się pomocą humanitarną dla Bośni. Wraz z poszerzaniem działalności oddziały PAH powstawały w kolejnych miastach. Dzisiaj PAH działa w wielu różnorodnych formach. Pomaga ludziom w kraju i za granicą. Niesie pomoc długofalową, a także doraźną ofiarom konfliktów zbrojnych i katastrof naturalnych w trakcie lub zaraz po zakończeniu wydarzeń.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze