Fot. LuckyLife11/Pixabay

Raport: liczba ofert pracy dla branży hotelarsko-gastronomicznej na historycznym maksimum

W czerwcu więcej ofert pracy dla pracowników z branży usługowej; historyczne maksimum ogłoszeń dotyczy sektora hotelarsko-gastronomicznego – wynika z Barometru Ofert Pracy. Przybyło też ofert dla osób o niskich kwalifikacjach.

Barometr Ofert Pracy, przygotowywany przez Katedrę Ekonomii i Finansów Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych, wskazuje na zmiany liczby publikowanych w internecie ogłoszeń o zatrudnieniu. „W czerwcu nie zmienił swojej wartości w stosunku do ubiegłego miesiąca” – przekazano. Dodano, że jego wartość wyniosła 299,4 pkt.

Zgodnie z barometrem, po wyłączeniu pracy o charakterze sezonowym, w czerwcu więcej niż przed miesiącem ogłoszeń o zatrudnieniu było w regionach o relatywnie niskiej stopie bezrobocia, czyli województwach pomorskim, mazowieckim, śląskim oraz dolnośląskim. Wskazano, że w woj. lubelskim liczba wakatów pozostała na poziomie zbliżonym do wartości sprzed miesiąca. „W pozostałych województwach wystąpiły spadki, przy czym relatywnie największe w woj. opolskim, łódzkim oraz podkarpackim” – przekazano.

>>> Król (w) kuchni. Restaurację z gwiazdką Michelin zamienił na Oblacką Przystań [MISYJNE DROGI]

Zaznaczono, że wzrost liczby ofert pracy odnotowano w czerwcu dla zawodów usługowych. „Choć w ostatnich kilku miesiącach obserwowano dodatnie saldo zmian ogłoszeń o zatrudnieniu, ogólne tendencje w usługach, z pominięciem kilku kategorii ofert pracy, pozostają spadkowe” – wskazano.

Fot. unsplash/Louis Hansel

Z danych wynika, że w najlepszej sytuacji są osoby wykonujące zawody o niskich kwalifikacjach, „dla których od początku roku wakatów ustawicznie przybywa”. Wynika to z „mniejszej niż w zawodach wymagających znacznych kwalifikacji presji płacowej”. Jak przekazano, najwyraźniej skutki oddziaływania dekoniunktury „obserwowano w grupie zawodów wymagających wykształcenia w naukach ścisłych lub inżynieryjnych – w czerwcu spadki te pogłębiły się”.

Według barometru relatywnie dobrze radzą sobie z obecnym schłodzeniem gospodarki m.in. zawody związane z marketingiem, bankowością, prawem oraz nieruchomościami. „W tych kategoriach ofert notujemy wyhamowanie tendencji spadkowych lub nawet niewielki wzrost” – przekazano. Oceniono, że w branży nieruchomości może wystąpić ożywienie ze względu na lipcowy start nowego rządowego programu bezpieczny kredyt 2 proc., którego celem jest wsparcie młodych Polaków w nabyciu pierwszych nieruchomości.

>>> Najpiękniejsza praca na świecie

„Oczekiwania co do powrotu na ścieżkę wzrostów są związane ze stanowiskami pracy dla specjalistów z minimalnym doświadczeniem zawodowym, które są związane na ogół z mniejszą presją płacową niż w przypadku doświadczonych pracowników” – podano. Wśród ofert pracy skierowanych do absolwentów nauk ścisłych lub inżynieryjnych największe spadki, jak przekazano, dotyczą ofert skierowanych do „zawodów o wysokich kwalifikacjach, w tym przede wszystkim w badaniach i rozwoju (R&D), handlu internetowym oraz informatyce”.

Jak przekazano, tendencję spadkową zaobserwowano też w zawodach usługowych związanych z transportem i magazynowaniem ładunków. Drugi miesiąc z rzędu za to w branży hotelarsko-gastronomicznej liczba ogłaszanych ofert pracy osiąga historyczne maksimum, „i to po wyłączeniu czynników sezonowych”.

Barometr Ofert Pracy powstaje na podstawie ogłaszanych w internecie ofert pracy przy współpracy Katedry Ekonomii i Finansów Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Dane na temat ofert zbierane są każdego miesiąca. Następnie pozbawiane są czynnika sezonowego. 

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze