Przygotowywanie jedzenia dla uchodźców w Przemyślu Fot. PAP/DAREK DELMANOWICZ

Raport: rocznie marnuje się prawie 930 mln żywności

Prawie 930 mln ton żywności marnuje się rocznie w sklepach i w domach, na jednego konsumenta przypada średnio ok. 74 kg marnowanej żywności – wynika z raportu Food Waste Report 2022. Odpady żywnościowe odpowiadają za około 8-10% światowej emisji gazów cieplarnianych.

– Każdego roku marnujemy ok. 74 kg żywności na osobę. Odpowiada to prawie 570 mln ton żywności na poziomie gospodarstw domowych – podaje Magdalena Dorożyńska z Capgemini Polska.

Wskazała, że z badania przeprowadzonego przez firmę wynika, że konsumenci są coraz bardziej świadomi tej sytuacji i chętni do zmian, ale potrzebują pomocy ze strony branży żywnościowej, czyli m.in. sklepów, w których się zaopatrują. W jej ocenie, podobnie jak w przypadku wielu innych trendów społeczno-ekonomicznych, pandemia katalizowała świadomość marnowania żywności i we wszystkich grupach wiekowych, płci, a także niezależnie od poziomu dochodów.

Aż 72% konsumentów uważa się za świadomych problemu, w porównaniu z 33% przed pandemią. 62% konsumentów twierdzi, że zdaje sobie sprawę z tzw. towarzyszącego marnotrawstwa zasobów (użytkowanie ziemi i wody, siła robocza itp.) w produkcji żywności – podała.

>>> Hubert Piechocki: jedzenie można… uratować [FELIETON]

zdrowe jedzenie
fot. pixabay.com

Prognozy na przyszłość

Z badania wynika ponadto, że 58% ankietowanych spodziewa się dalszego wzrostu cen żywności w ciągu najbliższych 12 miesięcy. „W tym kontekście 56% osób chce zaoszczędzić na kosztach poprzez ograniczenie marnowania żywności, a podobny odsetek badanych twierdzi, że troszczy się o głód na świecie i chce przyczynić się do jego złagodzenia” – podali autorzy badania.

Wskazali, że 61% konsumentów uważa, że marki i sklepy powinny robić więcej, aby pomóc ograniczyć marnotrawstwo. Zdecydowana większość (91%) konsumentów wolałaby kupować żywność od organizacji, które podejmują działania mające na celu ograniczenie marnotrawstwa. Spośród nich 57% jest również gotowych zapłacić więcej markom, które podejmują dodatkowe kroki w celu zminimalizowania tego problemu, takie jak darowizny/dystrybucja nadmiarów spożywczych oraz ujawnianie informacji na temat marnowania żywności.

>>> Proboszcz z Aleppo: sankcje są nieludzkie. Ludzi nie stać na jedzenie, głodują

Dodali, powołując się na dane Stowarzyszenia Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), że zasoby wykorzystywane do produkcji, przetwarzania, transportu i utylizacji żywności również generują ogromne ilości odpadów i kosztów.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze