recyklomaty

fot. Unsplash

Recyklomaty, czyli jak wymienić śmieci na pieniądze

Około 90% plastiku jest używane tylko raz. Recykling to klucz do lepszej ochrony środowiska. Dlatego powstają recyklomaty, w których śmieci można zamienić na… pieniądze.

Zużyte plastikowe butelki czy aluminiowe puszki otaczają nas wszędzie. W lesie, nad morzem, nad jeziorem czy w parku. Nasza planeta jest coraz bardziej  zaśmiecona. Nikt za nas jej nie posprząta. Jeśli dbałość o środowisko nie jest dla nas wystarczającym powodem, to może motywacją będą finanse. Coraz częściej segregacja śmieci oznacza również nieco grubszy portfel.

Segregowanie śmieci

Dużo mówi się ostatnio o ekologii. I bardzo dobrze. Musimy zadbać o naszą planetę. I choć potrzebne są rozwiązania globalne, to jednak każdy z nas, w swoim otoczeniu, może dołożyć cegiełkę do ochrony środowiska. Dlatego jest mnóstwo akcji zachęcających chociażby do segregowania śmieci. To przecież pierwszy etap recyklingu! Z poddanego recyklingowi plastiku można wyprodukować m. in.: opakowania, butelki, pojemniki, odzież, folie, zabawki, czy długopisy.

>>> Co ekologia ma wspólnego z chrześcijaństwem?

10 mld ton plastiku

Ograniczanie produkcji plastiku jest ważne. Dobrze, że wprowadzane są regulacje prawne, które się do tego przyczyniają. Jestem jednak przekonany, że kluczem do ochrony środowiska jest właśnie recykling. Mamy na świecie około 10 miliardów ton plastiku, z czego większość trafiła na śmietnik. Rocznie każdy mieszkaniec Europy i Ameryki Północnej generuje ok. 100 kg śmieci z plastiku, który rozkłada się kilkaset lat. Jeśli nauczymy się sprawnie odzyskiwać i ponownie wykorzystywać tony plastiku, który zalega na wysypiskach zrobimy ogromny krok naprzód.

Recyklomaty

Na ten ogromny krok składają się jednak mniejsze. Niektóre z nich są niezwykle kreatywne. W europejskich miastach coraz częściej można znaleźć tzw. recyklomaty. To urządzenia, które służą do zbierania butelek ze szkła, plastiku czy puszek z aluminium. W Warszawie recyklomaty ufundowała Coca-Cola Poland Services, w ramach swojej akcji #WciążZmieniamy. Zwracający odpady otrzymują zniżki w sieci kawiarni Costa Coffee, Multikinie, Teatrze Dramatycznym i Teatrze Capitol. 

– To próba budowania wspólnej odpowiedzialności za środowisko, takiej, która włącza nie tylko konsumentów, ale również firmy, które bezpośrednio biorą udział w całym systemie dystrybucji napojów, z których jako konsumenci korzystamy – mówił na konferencji inaugurującej projekt Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Aby korzystać z recyklomatu należy zainstalować aplikację ETS Portfel, która umożliwia zbieranie punktów i ich późniejszą wymianę np. na kawę. Wiele osób pewnie kilka razy zastanowi się zanim wyrzuci zużyte opakowanie po napoju gdzieś za siebie skoro umieszczając je w recyklomacie może mieć z tego korzyść. 

>>> Watykan bez jednorazowego plastiku

Co ciekawe, strefą niemal całkowicie wolną od plastiku jednorazowego staje się Watykan. Tylko 2% specjalnych odpadków nie podlega procesowi segregacji. Z kolei na Litwie recyklomaty można znaleźć przy niektórych marketach. Kupony uzyskane za zużyte opakowania po napojach obniżają późniejszy rachunek za zakupy. To realna oszczędność, a także dbałość o środowisko. Oby to rozwiązanie przyjęło się również u nas. Może dzięki temu w naszym otoczeniu będzie mniej śmieci. Lokalnie i globalnie.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze