Rektor KUL Mirosław Kalinowski, fot. PAP/Bartłomiej Wójtowicz

Rektor KUL: uniwersytety muszą kształcić holistycznie

Holistyczne podejście do metodologii kształcenia, ale także formowania studentów, dostosowanie dydaktyki do współczesnych wymogów i wyzwań oraz wprowadzenie nowych technologii, to wyzwania w rozpoczynającym się nowym roku akademickim i kolejnych latach – mówi rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, ks. prof. Mirosław Kalinowski.

W tym roku akademickim KUL będzie obchodził 105. rocznicę powstania. Jednym z wyzwań przed którymi stoi uniwersytet jest ubieganie się o status uczelni badawczej oraz kontynuowanie kształcenia holistycznego. – 3. tyś. nowych studentów rozpoczyna studia na KUL, na całym uniwersytecie jest ich blisko 9 tys. W grupie tej mamy 23 nowych studentów więźniów na kierunku nauki o rodzinie – podaje rektor uczelni.

>>> Rektor KUL: ponad 80 proc. absolwentów studiów w więzieniu nie wraca do przestępczości

Oprócz wiedzy kierunkowej, skoncentrowanej na konkretnych dyscyplinach naukowych, KUL chce rozszerzać horyzonty młodych ludzi i proponuje różnorodne formy dodatkowe, skupione m.in. wokół doświadczeń kulturowych, rozwoju psychologicznego, języków obcych, czy nowych technologii, mediów i sztucznej inteligenci.

Katolicki Uniwersytet Lubelski, fot. wikimediacommons/By Kazimierz S. Ożóg – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2173408

Zgodnie z katolickim charakterem uczelni są też przedmioty misyjne dotyczące m.in. nauczania społecznego Kościoła, rodziny oraz myśli św. Jana Pawła II. – Analizujemy współczesne wyzwania, również te, które stawia rynek pracy i dostosowujemy do nich naszą ofertą edukacyjną. Rozpoczynamy kampanię Studia są KUL. Wiedza bez ograniczeń – wskazuje rektor KUL.

>>> Ekspert KUL: zagrożenia dla rodzin potraktujmy jako szanse

Osiągnięciem KUL jest uruchomienie kierunku lekarskiego na Wydziale Medycznym. Przed uczelnią pozostaje wciąż organizacja wielu ważnych wydarzeń. – Najbliższy czas naznaczony jest aktywnościami, również dydaktycznymi i badawczymi. Już w październiku debata „Wojtyła i Blachnicki. Prorocy wolności w czasach zniewolenia”. Podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego, która zgodnie z tradycją odbywa się w 3. niedzielę miesiąca, doktorat honoris causa odbierze rabin prof. Abraham Skórka. Wizytę na KUL odbędzie delegacja z przewodniczącym instytutu Yad Vashem w Jerozolimie. Ponadto Kongres Teologów Trójmorza. W listopadzie rozpocznie się też trzecia edycja Studium dla Polonii i Polaków zagranicą,  do której zgłosiło się już 1000 osób – podsumowuje ks. prof. Kalinowski.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze