Rektor KUL Mirosław Kalinowski, fot. PAP/Bartłomiej Wójtowicz

Rektor KUL w Berlinie: chcemy dzielić się dobrem i wiedzą na całym świecie

​- Nasza oferta edukacyjna spotkała się w Niemczech z bardzo dużym zainteresowaniem, dlatego dziś chcemy przynieść to co mamy najlepsze w postaci dydaktyki opartej na znakomitych badaniach, które prowadzą nasi naukowcy – zapewniał w Ambasadzie RP w Berlinie rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski. Podczas spotkania inaugurującego obecność Centrum Polonijnego KUL w Niemczech przedstawiciele uniwersytetu przedstawili ofertę 3 edycji kursów realizowanych w ramach Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą.

– Cieszę się, że Berlin staje się ważnym miejscem edukacji, dyskusji i spotkań oraz rozwoju miejscowej Polonii, i że wspólnie z KUL będziemy mogli realizować wiele ​nowych inicjatyw edukacyjnych ​- powiedział witając zebranych gości Dariusz Pawłoś, Ambasador RP w Berlinie.

W swoim wystąpieniu rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski zapewnił, że prezentowana oferta ​edukacyjna dla Polonii to tylko fragment szerokich możliwości KUL. Ks. prof Kalinowski przypominał, że na KUL działa Ośrodek Badań nad Polonią i Duszpasterstwem Polonijnym oraz, że Szkoła Języka i Kultury Polskiej będzie wkrótce obchodzić 50-lecie działalności.

>>> Medioznawca KUL: media tradycyjne wciąż najbardziej opiniotwórcze w Polsce

– Poprzez te działania chcemy podziękować Polonii na całym świecie za wsparcie, jakiego udzielała naszemu uniwersytetowi przez tak wiele lat. Dziś chcemy zwrócić to dobro, którego doświadczaliśmy i dlatego małymi krokami, w różnych częściach świata, podejmujemy aktywności na rzecz Polonii – mówił rektor KUL.

W liście skierowanym do uczestników uroczystości rektor Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech ks. dr Michał Wilkosz wyraził nadzieję, że większa obecność KUL w Niemczech przyczyni się do integracji Polonii w tym kraju i pomoże zachować narodową tożsamość naszym Rodakom w pluralistycznym i wielokulturowym społeczeństwie niemieckim.

Katolicki Uniwersytet Lubelski, fot. wikimediacommons/By Kazimierz S. Ożóg – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2173408

Ofertę kursów w 3 edycji Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą przedstawił dr hab. Janusz Bień, prof. KUL, dyrektor Centrum Polonijnego KUL. Zajęcia, w formie wykładów i warsztatów, rozpoczną się w listopadzie br. Zapisy i szczegółowe informacje na stronie polonia.kul.pl.

>>> Rektor KUL: ponad 80 proc. absolwentów studiów w więzieniu nie wraca do przestępczości

W niedzielę, 24 września o g. 12.00, w Bazylice Św. Jana (Lilienthalstraße 5) rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski odprawi Mszę św. w intencji Polonii i wygłosi homilię. Po mszy św. zaplanowano koncert Chóru KUL.

Niemcy są trzecim państwem po Francji i Anglii, w którym Centrum Polonijne KUL nawiązało współpracę z ambasadami oraz misjami katolickimi. W Paryżu i Londynie funkcjonują biura Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze