Dziś w Pałacu Elizejskim strażacy gaszący Notre Dame spotkali się z prezydentem Macronem. Fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON / POOL

Rektor Notre Dame: wybudujmy kościół tymczasowy

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Rektor zniszczonej przez pożar Notre Dame biskup Patrick Chauvet wystąpił w czwartek z koncepcją wybudowania drewnianego kościoła przed katedrą na czas jej odbudowy.

– Nie możemy powiedzieć, że katedra jest zamknięta na pięć lat i tyle – podkreślił Chauvet w wypowiedzi dla sieci telewizyjnej CNews. – Pomyślałem więc sobie: czy nie mógłbym wybudować tymczasowego kościoła? – wyjaśnił. Miałby to być kościół drewniany, można byłoby witać w nim licznych turystów z zagranicy, odwiedzających słynną katedrę. Chauvet powiedział, że mer Paryża Anne Hidalgo popiera ten projekt.

Wielki producent stali ArcelorMittal poinformował w czwartek, że zaoferuje stal na odbudowę paryskiej katedry.

Rząd francuski zapowiedział ogłoszenie międzynarodowego konkursu na projekt rekonstrukcji iglicy Notre Dame. Premier Edouard Philippe wyjaśnił, że konkurs „pozwoli na rozstrzygnięcie kwestii, czy należy zrekonstruować iglicę identyczną” czy zrobić „nową iglicę dostosowaną do technik i problemów naszych czasów”.

Reuters pisze w tym kontekście, że w czasie, kiedy Francja opłakuje swój narodowy symbol, wielu zastanawia się, czy katedra powinna być przywrócona do poprzedniego stanu, czy też należałoby ją zmodernizować.

XIX-wieczna drewniano-ołowiana iglica projektu Eugene’a Viollet-le-Duca, wysoka na 93 metry, w poniedziałkowym pożarze zawaliła się całkowicie.

Prezydent Macron powiedział, że chce, by Notre Dame została odbudowana w ciągu pięciu lat. Jednak eksperci oceniają, że ten ambitnie wyznaczony okres może nie być wystarczający na tak dużą operację. Dziś też włodarz Francji spotkał się w Pałacu Elizejskim ze strażakami, którzy brali udział w gaszeniu poniedziałkowego pożaru.

Zobacz także
Wasze komentarze