fot. pixabay.com

„Religie dla pokoju” spotkają się po raz dziesiąty

Około 900 przedstawicieli religii, polityków i ekspertów z dziedziny pokoju weźmie udział w 10. zgromadzeniu światowym z cyklu „Religie dla Pokoju” (Religions for Peace), które w dniach 20-23 sierpnia odbędzie się w Lindau nad Jeziorem Bodeńskim w Niemczech. Otworzy je prezydent tego kraju Frank-Walter Steinmeier, poinformowała niemiecka agencja katolicka KNA.

Stowarzyszenie „Religie dla pokoju” jest największym na świecie związkiem wspólnot religijnych ze 100 krajów, a swoją główną siedzibę ma w Nowym Jorku. Na konferencji prasowej 6 sierpnia w Lindau przewodniczący fundacji „Dialog pokoju religii świata i społeczeństwa obywatelskiego” Wolfgang Schürer zapowiedział, że organizatorzy oczekują dwóch ważnych impulsów, które wyjdą z czterodniowego spotkania. Przede wszystkim chodzi o ochronę miejsc świętych na Ziemi, a następnie o konkretne inicjatywy przeciwko przemocy seksualnej wobec kobiet.

Oprócz głowy państwa niemieckiego na otwarcie przybędą i będą uczestniczyć w obradach m.in. honorowy zwierzchnik światowego prawosławia, patriarcha Konstantynopola Bartłomiej, kardynał John Onaiyekan z Nigerii, przewodniczący Niemieckiej Konferencji Biskupów kard. Reinhard Marx z Monachium, rabin David Rosen i wielu wysokiej rangi przedstawicieli islamu. Ogółem w Lindau zbiorą się reprezentanci ponad 10 różnych religii. Jeden z referatów wygłosi Beatrice Fihn, stojąca na czele uhonorowanej w 2017 Pokojową Nagrodą Nobla kampanii na rzecz likwidacji broni atomowej (ICAN).

Tegoroczne zgromadzenie przebiegać będzie pod hasłem „Caring for Our Common Future – Advancing Shared Well-Being” (Troszcząc się o naszą wspólną przyszłość – wspieramy dobro wspólne dla wszystkich). Według organizatorów spotkanie to ma „nie tylko być celebracją”, lecz także torować drogi do pokoju. Na przykład spotkają się tu delegacje Korei Południowej i Północnej. Tak więc to światowe wydarzenie nie będzie celem samym w sobie ani samym tylko spotkaniem na szczycie, lecz będzie wyrazem naszej odpowiedzialności za jutro – podkreślili organizatorzy.

Światowe spotkania „Religii dla Pokoju” odbywają się co sześć lat, z których pierwsze przeprowadzono w 1970 w Kioto a ostatnie – jak dotychczas – 10., w listopadzie 2013 w Wiedniu. W 1994 gospodarzem obrad był Watykan. Organizacja współpracuje z instytucjami międzynarodowymi i rządami. Spotkanie nad Jeziorem Bodeńskim, które po raz pierwszy gościć będzie na ziemi niemieckiej, wspiera finansowo MSZ tego kraju.

Istniejące od 1970 roku stowarzyszenie „Religie dla pokoju” jest największym na świecie związkiem wspólnot religijnych ze 100 krajów, a swoją główną siedzibę ma w Nowym Jorku. Jego celem jest rozwijanie dialogu i współpracy między wyznawcami różnych religii. Przedstawiciele wyznań, należących do tej organizacji pełnili rolę mediatorów w sytuacjach wojen i kryzysów, m.in. po klęskach żywiołowych w Haiti, Nepalu czy Japonii, a także w regionach ogarniętych konfliktami zbrojnymi w Bośni i Hercegowinie, Kosowie, Sierra Leone, Liberii, Sri Lance i w Syrii.

Związek jest od 1973 akredytowany przy ONZ jako organizacja pozarządowa. Na jej czele stoi były ewangelicki biskup Oslo, Gunnar Staalsett, a sekretarzem generalnym jest amerykański teolog William Vendley.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze