Rocznica beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Czackiej
Rok temu – 12 września w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbyły się uroczystości beatyfikacyjne kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Czackiej. Wzięło w nich udział ponad 7 tys. osób nie licząc tych, którzy korzystali z transmisji medialnych.
Msze Święte dziękczynne za beatyfikację obu postaci zostaną odprawione 12 września br. w Świątyni Opatrzności Bożej o godz. 18.00 i w archikatedrze św. Jana Chrzciciela o godz. 19.00 – poinformowało biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.
„Nowi błogosławieni – kard. Wyszyński i Matka Czacka – otrzymali od polskiego narodu „nieocenione dobro wiary oraz żywotność wielowiekowej tradycji miłości do Boga”. „Ofiarowali w zamian życiowe przekonanie o prymacie Boga, które zdolne jest przywrócić człowiekowi na nowo jego godność. Przekazali świadectwo życia wiernego Ewangelii, za wszelką cenę. Pozostawili wzór służby konkretnemu potrzebującemu człowiekowi, również wówczas, kiedy nikt się nim nie zajmuje i wydaje się, że zwycięża obojętność” – powiedział przed rokiem w homilii wysłannik papieża Franciszka kard. Marcello Semeraro.
>>> „Nie bardzo kwapiłem się do książki”. 10 wspomnień kard. Wyszyńskiego z dzieciństwa
Uroczystości
Liturgię koncelebrowali biskupi tworzący Konferencję Episkopatu Polski na czele z przewodniczącym abp. Stanisławem Gądeckim, prymasem Polski abp Wojciechem Polakiem oraz gospodarzem miejsca kard. Kazimierzem Nyczem. Wśród duchownych z zagranicy był m.in. metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki, kard. Dominik Duka z Czech, jak również jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski oraz kard. Stanisław Ryłko z Rzymu.
W czasie liturgii zostały wykorzystane paramenty i insygnia Prymasa Tysiąclecia – pozłacany pastorał oraz dużych rozmiarów srebrny kielich mszalny używany tylko podczas wielkich uroczystości, nazwany został Kielichem Pomnikiem. „Ażurowa forma podstawy nawiązuje swoim kształtem do wypalonych gotyckich łuków katedry warszawskiej.
W czasie uroczystości beatyfikacyjnych w ołtarzu głównym była ikona Matki Bożej Częstochowskiej. Wizerunek ten peregrynował po kraju w czasie w Wielkiej Nowenny. Jest on wierną kopią obrazu Matki Bożej Częstochowskiej z Jasnej Góry – w skali 1:1, którą na prośbę Prymasa Tysiąclecia wykonał w 1957 roku artysta malarz Leonard Torwirt. W tym samym roku 14 maja poświęcił ją papież Pius XII.
>>> Kard. Nycz: błogosławieni kardynał Wyszyński i matka Czacka uczą przekraczać myślowe schematy
Relikwiarze
Relikwiarz prymasa Wyszyńskiego zaprojektował i wykonał gdański artysta-bursztynnik Mariusz Drapikowski, twórca m.in. bursztynowej sukienki dla Ikony Jasnogórskiej – tzw. sukni zawierzenia „Totus Tuus”. Wkomponował on w relikwiarz oryginalny rękopis „Aktu osobistego oddania się Matce Bożej” i wizerunek jasnogórskiej ikony.
Relikwiarz Matki Czackiej został wykonany w drewnie lipowym i przedstawia jej wyrzeźbione dłonie, które opuszkami palców czytają napisany wypukłym pismem Braille’a fragment Psalmu 126, którym modliła się przed swoją śmiercią.
Zgodnie z decyzją papieża Franciszka wspomnienie kard. Stefana Wyszyńskiego obchodzone jest 28 maja, zaś w przypadku Matki Elżbiety Czackiej – 19 maja.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |