Rola religii w wychodzeniu z pandemii – polscy księża zaproszeni do udziału w badaniu
Zmieniająca się rola religii w społeczeństwach wychodzących z pandemii Covid-19 – taki tytuł nosi międzynarodowy projekt badawczy RECOV-19, do udziału w którym na gruncie polskim Uniwersytet Warszawski zaprasza duchownych z Kościoła katolickiego i Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego oraz Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy.
RECOV-19 to trzyletni, multidyscyplinarny projekt badawczy analizujący rolę religii w społeczeństwach wychodzących z pandemii Covid-19.
Projekt bada, czy i w jakim stopniu zmieniła się rola religii podczas pandemii w pięciu kontekstach: Kanadzie, Niemczech, Republice Irlandii/Irlandii Północnej, Polsce oraz Rosji i Białorusi. Obejmuje trzy główne obszary badań: dyskursy na temat zdrowia, choroby i nauki; zmianę relacji między religiami a państwem oraz religijne adaptacje do świata cyfrowego.
>>> Jest taki kraj, gdzie za księdzem ludzie tęsknią…
Naukowcy chcą zanalizować promowanie przestrzegania (lub nie) ograniczeń związanych z kwarantanną i środków zdrowia publicznego, takich jak szczepionki.
Przedmiotem badania będzie też lobbing i współpraca z rządami i decydentami, w tym w jaki sposób grupy religijne przyczyniły się do debat wynikających z pandemii, np. zajmując się nierównościami i problemami zdrowia psychicznego.
Ponadto badanie podda analizie pojawienie się w czasie pandemii innowacji cyfrowych, takich jak mieszane podejście do praktyk religijnych online i osobiście.
Badanie zostanie przeprowadzone w odniesieniu do religii większości (chrześcijańskiej) i mniejszości (islam i inne) na danym obszarze. W Polsce projekt obejmie Kościół katolicki, Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny oraz Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy.
Zwracając się do KAI z prośbą o rozpowszechnienie informacji, polscy koordynatorzy projektu jednocześnie zapraszają księży do udziału w tym badaniu naukowym realizowanym na Uniwersytecie Warszawskim i wypełnienie online ankiety na temat tego, jak te trzy wspólnoty religijne doświadczyły pandemii Covid-19.
„Wierzymy, że ankieta zgromadzi ważne informacje, które będą istotne dla Kościoła, gdyż staramy się zrozumieć reakcje na pandemię i jej następstwa” – wyjaśniają prof. UW dr hab. Sławomir Mandes, dr Marta Kołodziejska i dr Katarzyna Rabiej-Sienicka.
Ankieta jest anonimowa, składa się z około 50 pytań, jej wypełnienie powinno zająć około 15-30 minut. Znajduje się pod adresem https://www.surveymonkey.co.uk/r/Z75DRP5
>>> Po czym poznać księdza? [FELIETON]
Zespół badawczy przeprowadzi również wywiady pogłębione z niektórymi uczestnikami, którzy wypełnią ankietę. Jeśli uczestniczący w badaniu księża chcą wziąć udział w wywiadzie w późniejszym etapie projektu, proszeni są o kontakt mailowy z dr Katarzyną Rabiej-Sienicką: [email protected]
W projekcie zastosowano podejście mieszane, obejmujące analizę dokumentów wytworzonych przez grupy religijne, analizę źródeł medialnych, ankiety i wywiady w przypadku Kanady, Niemiec, Irlandii/Irlandii Północnej i Polski. Studium przypadku Rosji i Białorusi skupia się na dokumentach organizacji religijnych i źródłach medialnych.
Tworzy go multidyscyplinarny zespół złożony z naukowców z Queen’s University w Belfaście, Uniwersytetu w Montrealu, Uniwersytetu w Bremie i Uniwersytetu Warszawskiego.
Projekt RECOV-19 jest finansowany za pośrednictwem Transatlantyckiej Platformy Nauk Społecznych i Humanistycznych (T-AP), będącej efektem współpracy pomiędzy naukami humanistycznymi i fundatorami badań w dziedzinie nauk społecznych z obu Ameryk i Europy. Otrzymał nagrodę w ramach programu T-AP „Recovery, Renewal and Resilience in a Post-Pandemic World”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |