Rosja Lenina a Kościół

Rosja Lenina a Kościół

Rosja: sobór św. Izaaka zostanie przekazany Cerkwi Prawosławnej

Władze Petersburga postanowiły przekazać Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej sobór św. Izaaka – jedną z głównych atrakcji turystycznych miasta. Cerkiew argumentuje, że jest to akt sprawiedliwości historycznej, ale decyzji przeciwni są lokalni deputowani opozycji.

O tym, że cenny zabytek, druga co do wielkości świątynia w Rosji, w której mieści się obecnie muzeum, zostanie przekazana Cerkwi powiadomił we wtorek wieczorem gubernator Gieorgij Połtawczenko. „Sprawa jest rozstrzygnięta” – poinformował gubernator i powołał się na ustalenia ze zwierzchnikiem Cerkwi patriarchą Cyrylem.

Sobór przekazany będzie Cerkwi w nieodpłatne użytkowanie i będzie ona pokrywać koszty jego utrzymania – wyjaśniły służby prasowe gubernatora.

Faktycznie proces przekazania świątyni może potrwać sześć lat – podał środowy dziennik „Kommiersant”. Wewnątrz bowiem „znajduję się ogromna liczba chronionych obiektów, niektóre z nich są nieodłączną częścią samego soboru. Przekazanie tych obiektów to długotrwały proces (…). Kwestia rozmieszczenia eksponatów, które teraz znajdują się w soborze św. Izaaka będzie rozstrzygana odrębnie” – powiedział „Kommiersantowi” rzecznik gubernatora Andriej Kibitow.

Decyzja władz Petersburga nastąpiła około półtora roku po tym, jak pierwsza prośba eparchii petersburskiej o przekazanie jej budynku została odrzucona. Wówczas miasto powołało się na względy ekonomiczne. Władze muzeum niejednokrotnie podkreślały, że placówka ta jest trzecią w Rosji pod względem liczby odwiedzających i jedyną, jaka nie otrzymuje dotacji z budżetu. Z dochodów muzeum pokrywane są koszty prac restauracyjnych, których budynek stale wymaga.

Kwestię tych właśnie kosztów podnoszą deputowani lokalnego zgromadzenia ustawodawczego Petersburga, którzy sprzeciwiają się przekazaniu Cerkwi soboru. Wskazują m.in. na zapowiedzi ze strony Cerkwi, iż wejście do świątyni będzie bezpłatne. „Jeśli sobór św. Izaaka przekazany zostanie Cerkwi, nie będzie mowy o jakimkolwiek utrzymaniu zabytku” – powiedział „Kommiersantowi” Aleksiej Kowalow z socjalistycznej Sprawiedliwej Rosji. Kowalow oraz deputowani Partii Wzrostu i partii Jabłoko zamierzają tworzyć koalicję w proteście przeciwko przekazaniu świątyni.

Służby prasowe eparchii petersburskiej zapewniły w środę, że po przekazaniu świątyni odbywać się w niej będą nabożeństwa, ale również prowadzona w niej będzie działalność oświatowa i oprowadzane będą wycieczki.

Sobór św. Izaaka działa obecnie jako filia Państwowego Muzeum Historii Leningradu. Jest jednym z głównych obiektów kulturalnych w Rosji; prowadzi programy edukacyjne i działalność naukową, odbywają się tam koncerty. Odwiedza go rocznie 3 mln turystów. XIX-wieczna klasycystyczna świątynia przekształcona została po przejęciu władzy w Rosji przez bolszewików w muzeum ateizmu. Przekazanie świątyni Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej to „historyczna sprawiedliwość” – powiedział dziennikarzom protojerej Aleksandr Pielin z petersburskiej eparchii.

Jednak przeciwnicy tego kroku argumentują, że sobór został wybudowany w Imperium Rosyjskim z funduszy skarbu państwa, nigdy nie oddano go Cerkwi i nigdy nie był świątynią parafialną. Nabożeństwa w nim odbywały się tylko w święta państwowe. A niezależna „Nowaja Gazieta” zwróciła niedawno uwagę, że majątku we współczesnej Rosji nie zwrócono innym, obok Cerkwi, ofiarom radzieckich represji i nacjonalizacji, w tym kułakom i przedstawicielom deportowanych narodów.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze