fot. unsplash

Rozmowy o ewentualnej pielgrzymce papieża do Francji

Projekt ustawy o „separatyzmie”, eutanazja oraz kwestia ewentualnej wizyty papieża we Francji były przedmiotem wczorajszych rozmów przedstawicieli Kościoła z premierem Jeanem Castexem i przedstawicieli rządu w Paryżu.

Dwugodzinne spotkanie  pozwoliło na „szeroki przegląd sytuacji” – powiedział AFP przewodniczący francuskiego episkopatu, abp Eric de Moulins-Beaufort. Biskupi wyrazili swoje zastrzeżenia do przyjętej przez Izbę Deputowanych ustawy o separatyzmie. Ma ona w zamierzeniu ustawodawców przeciwdziałać powstaniu „równoległego społeczeństwa” złożonego z ok. 6 mln muzułmanów zamieszkujących Francję i wprowadza szereg zakazów, wymierzonych w zasadzie w tę grupę obywateli. Episkopat, wraz z przywódcami francuskich protestantów i prawosławnych ostrzegł wczoraj przed niebezpieczeństwami tego tekstu, który „podważa” wolność kultu i stowarzyszeń. Zdaniem natomiast premiera ustawa ta jest dostosowaniem ustawodawstwa do wyzwań chwili obecnej.

fot. EPA/YARA NARDI

Mówiono także o perspektywie ewentualnej wizyty papieskiej we Francji, na którą liczy episkopat, na jesieni w Marsylii, ale na którą papież jeszcze nie odpowiedział. „Rozmawiamy o tym, ale nie ma jeszcze nic precyzyjnego” – powiedział abp Eric de Moulins-Beaufort, któremu towarzyszył nuncjusz apostolski we Francji, abp Celestino Migliore. Obecny na spotkaniu minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian podkreślił, że „wizyta papieża we Francji byłaby pozytywnym przesłaniem dla Francji i Europy” – podaje pałac Matignon.

>>> Francja: biskupi chcą wyprowadzić Kościół z kryzysu nadużyć

Przedstawiciele Kościoła przywódcy wyrazili również sprzeciw wobec ewentualnego wydłużenia terminu dopuszczalności aborcji i ewentualnego zniesienia klauzuli sumienia dla lekarzy, które są przedmiotem proponowanych przepisów. W sprawie końca życia „premier nie podjął żadnego zobowiązania w tym zakresie” – powiedział przewodniczący episkopatu. „Został ogłoszony trzeci plan dotyczący opieki paliatywnej” – dodał arcybiskup Reims, nie podając żadnych dalszych szczegółów. Wspomniano także o sytuacji młodzieży w obliczu kryzysu zdrowia publicznego, o trudnościach, jakie napotykają niekiedy kapelani w szpitalach i więzieniach, o walce z pedofilią i o transformacji ekologicznej.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze