Fot. pixabay

Rozpoczęła się „Ewangelizacja w Beskidach”. Przewodnikiem jest „Tryptyk Rzymski” Jana Pawła II

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Rozpoczęła się kolejna edycja wakacyjnego projektu „Ewangelizacja w Beskidach”, która w tym roku, z powodu obowiązującego reżimu sanitarnego, przybrała formę indywidualnych wędrówek. Przewodnikiem w wędrówkach górskich w te wakacje jest św. Jan Paweł II, a w szczególności jego medytacje zawarte w „Tryptyku Rzymskim”.

Tytuły poszczególnych medytacji są hasłami z tego najsłynniejszego poematu papieża towarzyszą spotkaniom na poszczególnych szczytach. 4 lipca, jako pierwszy, zdobyto szczyt Baraniej Góry (1220 m n.p.m.) w Beskidzie Śląskim – „Źródło”. Wśród uczestników pierwszego spotkania byli m.in. koordynatorzy ewangelizacyjnego przedsięwzięcia z kustoszem sanktuarium rychwałdzkiego o. Bogdanem Kocańdą OFMConv, a także przedstawiciele wspólnoty modlitewnej z parafii św. Marcina w Pisarzowicach, z ks. Adamem Wandzlem.

Życie Wojtyły było otwarte na działanie Boga

Na szczycie nie było, jak w poprzednich latach, mszy św. ani ewangelizacyjnych dynamik. Można jednak było połączyć się internetowo z sanktuarium w Rychwałdzie, gdzie mszę św. dla pielgrzymów sprawował o. Aleksander Paprzycki OFMConv. Franciszkanin w kazaniu przypomniał, że życie Karola Wojtyły, choć obfitowało w bolesne wydarzenia, otwarte było na Boże działanie.

„Karol Wojtyła miał w sobie wrażliwość i choć osiągnął sukces w życiu zawodowym i kościelnym, pamiętał rozmowy z młodości, pamiętał ludzi z imienia, zachował wrażliwość na Boga i drugiego człowieka” – podkreślił, odwołując się do nauczania papieża. „Nie był showmanem. Był biskupem, który chodził w trampkach. Pociągał wielu” – podsumował i wskazał, że autentyczność życia Jana Pawła wiązała się tym, że było ono wypełnione cierpieniem, „Mądrze, odważnie przeszedł przez swoje życie” – stwierdził zakonnik.

>>> Jak górale śpiewali Janowi Pawłowi II [WIDEO]

fot. cathopic

Trzeba zebrać litery do hasła

Na każdym z zaplanowanych w te wakacje szczytów do zdobycia czekają między godz. 11.00 a 13.00 członkowie wspólnot ewangelizacyjnych z pieczątką potwierdzającą zdobycie góry. Uczestnicy wędrówki otrzymują od nich także karteczkę z fragmentem „Tryptyku Rzymskiego”, w którym zaznaczone będą niektóre litery. Po zebraniu wszystkich karteczek odczytać będzie można hasło. Ci, którzy je ułożą i prześlą do Franciszkańskiego Domu Formacyjno-Edukacyjnego w Rychwałdzie – do recepcji, telefonicznie lub mailem – mają szansę na nagrody.

Lista pozostałych w tym roku do zdobycia szczytów jest następująca: 11 lipca – Leskowiec („Zdumienie”), 18 lipca – Wielka Czantoria („Rozmowa Ojca z Synem”), 25 lipca – Pilsko („Praca”), 1 sierpnia – Mędralowa („Obraz i podobieństwo”), 8 sierpnia – Polica („Sąd”),15 sierpnia – Romanka („Posłowie”), 22 sierpnia –Wielka Racza („Bóg Przymierza”).

>>>Ewangelizacja na kole podbiegunowym [ROZMOWA]

Nowa ewangelizacja na szczytach

„Ewangelizacja w Beskidach” to inicjatywa, która narodziła się wśród wspólnot związanych z rychwałdzkim sanktuarium. Ma być odpowiedzią na wezwanie Kościoła powszechnego do nowej ewangelizacji. Wspólnotami odpowiedzialnymi za projekt są m.in.: Francesco Team, Fraternia Franciszkańska i Krucjata Wyzwolenia Człowieka.

Od ośmiu lat podczas wakacyjnej akcji na kolejnych szczytach beskidzkich pojawiają się ludzie z różnych wspólnot z terenu diecezji bielsko-żywieckiej, archidiecezji katowickiej i krakowskiej. Dotąd w przedsięwzięciu udział wzięło około 5 tys. osób.

Zobacz także
Wasze komentarze