Rozpoczyna się sezon pieszych pielgrzymek na Jasną Górę
Wraz z nadchodzącym latem rozpoczyna się sezon pieszych wędrówek wiernych na Jasną Górę. Ich uczestnicy docierają do częstochowskiego sanktuarium z wszystkich zakątków Polski. Jako pierwsza, w sobotę przyjdzie grupa z Łowicza, nazywana tradycyjnie „jaskółką pielgrzymek”.
Łowiczanie co roku przychodzą do Częstochowy w przeddzień Zielonych Świątek, czyli uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Pątnicy przez sześć dni do pokonania mają blisko 200 km. Uczestnicy zachowują w śpiewach i modlitwach wielowiekową tradycję, niektórzy np. wchodzą na Jasną Górę w regionalnych strojach, w których następnie tańczą ludowe tańce.
Piesza Pielgrzymka Łowicka to jedna z najstarszych polskich pielgrzymek. Pierwsza wyruszyła w 1656 r., by podziękować Królowej Korony Polskiej za uratowanie kraju od potopu szwedzkiego. Pielgrzymka odbywała się także w latach zaborów oraz po wojnie, w czasach komunistycznych.
Rzecznik Jasnej Góry o. Sebastian Matecki powiedział PAP, że jeszcze w czerwcu do sanktuarium dotrze kilka pieszych pielgrzymek. „Będą to raczej mniejsze, parafialne grupy głównie z woj. śląskiego” – wskazał.
W lipcu – z uwagi na czas wakacyjno-urlopowy – liczba pieszych pielgrzymek oraz ich uczestników będzie się zwiększać. Tradycyjny „szczyt pielgrzymkowy” przypada jednak na sierpień. Jego kulminacja obejmuje dni poprzedzające uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) oraz uroczystość odpustową Matki Bożej Częstochowskiej (26 sierpnia). Wówczas na Jasną Górę każdego dnia docierają tysiące, a nawet dziesiątki tysięcy wiernych. Sezon pieszych wędrówek do Częstochowy kończy się w połowie września.
Jak podkreślił o. Matecki, sezon pielgrzymkowy na Jasnej Górze rozpoczął się już z początkiem wiosny, gdy do sanktuarium przybywali m.in. maturzyści z całego kraju. W maju najliczniejszą grupą była pielgrzymka środowiska Odnowy w Duchu Świętym, która zgromadziła kilkadziesiąt tysięcy wiernych.
W lecie zainteresowaniem cieszą się także pielgrzymki rowerowe oraz biegowe.
W minionym roku ogółem na Jasną Górę przyszło 246 pieszych pielgrzymek, w których uczestniczyło 122 tys. osób. Najdłuższa trasa liczyła ponad 600 km.
Łącznie w 2016 r. sanktuarium odwiedziło 4,5 mln pielgrzymów. Najważniejszym wydarzeniem było lipcowe spotkanie z papieżem Franciszkiem, które zgromadziło 400 tys. wiernych. A z okazji Światowych Dni Młodzieży do sanktuarium przybyło ok. 300 tys. osób z całego świata.
W tym roku na Jasnej Górze świętowany jest jubileusz 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Obchody trwają od września ub. r. Ojcowie paulini – gospodarze sanktuarium – w tym czasie proponują wiernym wiele inicjatyw takich jak koncerty, wystawy, modlitwy.
Cieszącą się popularnością jest akcja „Żywa Korona Maryi”, która polega na podjęciu konkretnego zobowiązania duchowego np. spowiedzi po wielu latach, pojednania z kimś po długim konflikcie, postanowienia porzucenia alkoholu, odmawiania codziennie dziesiątki różańca, czytania Pisma Świętego. To zobowiązanie należy wpisać na odwrocie swojego lub rodzinnego zdjęcia w formie papierowej i przysłać na Jasną Górę.
Inną propozycją jest akcja „Selfie dla Maryi” – z nadesłanych drogą elektroniczną zdjęć typu selfie ojcowie paulini chcą stworzyć mozaikę wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej.
Główne uroczystości jubileuszowe odbędą się na Jasnej Górze 26 sierpnia z udziałem kościelnych hierarchów oraz władz państwowych.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |