Chiny: obóz dla uchodźców z Republiki Związku Mjanmy (foto. PAP/EPA/XIE KUANGSHI CHINA)

Rozpoczyna się Tydzień Modlitwy za Uchodźców „Umrzeć z nadziei”

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Uchodźcy to „nie liczby, tylko osoby: to twarze, imiona, historie życia i odpowiednio do tego należy ich traktować” – przypomina słowa papieża Franciszka Wspólnota św. Idziego i już po raz trzeci zaprasza do udziału w Tygodniu Modlitwie za Uchodźców „Umrzeć z nadziei” w dniach 1-8 października.

Podczas nabożeństw wymieniane będą imiona i krótkie historie osób, które w ostatnich miesiącach zginęły podczas prób wydostania się z miejsc ogarniętych wojną. Uczestnicy będą modlić się też za wszystkich odbywających właśnie swoją podróż nadziei oraz tych, którzy już znaleźli schronienie w Europie. „Jesteśmy przekonani, że modlitwa może nam pomóc uczyć się współczucia, które prowadzi do miłosierdzia i staje się motorem wyborów i działań” – podkreślają organizatorzy wydarzenia. Podczas ubiegłorocznego spotkania z biskupami na Wawelu papież Franciszek prosił o modlitwę w intencji uchodźców i migrantów we wszystkich polskich parafiach.

Wiadomo już, że liturgie „Umrzeć z nadziei” odbędą się przynajmniej w 8 miastach: Wrocławiu, Kielcach, Koszalinie, Warszawie, Chojnie, Gnieźnie, Poznaniu i Gdyni. Parafie i wspólnoty zainteresowane organizacją modlitwy w swoim mieście, mogą kontaktować się ze Wspólnotą św. Idziego. Pisząc na adres santegidio.waw@gmail.com, można otrzymać scenariusz nabożeństwa i inne potrzebne materiały. Inicjatywa Tygodnia Modlitw za Uchodźców „Umrzeć z nadziei” posiada rekomendację Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. Jej przewodniczący, bp Krzysztof Zadarko poprowadzi modlitwę 4 października o godz. 19 w katedrze Niepokalanego Poczęcia NMP w Koszalinie. Liturgii w warszawskiej katedrze św. Jana przewodniczył będzie tego samego dnia o godz. 20 kard. Kazimierz Nycz. W Poznaniu nabożeństwo w kościele św. Wojciecha poprowadzi 8 października o godz. 16 przewodniczący KEP, abp Stanisław Gądecki.

Spotkania odbędą się również we Wrocławiu (2 października, godz. 19, kościół św. Mikołaja), w Kielcach (3 października, godz. 18.30, kościół akademicki Jana Pawła II), w Chojnie (4 października, godz. 20, kościół Trójcy Świętej), Gnieźnie (6 października, godz. 19.30, kościół Trójcy Świętej) i w Gdyni (8 października, godz. 19, kościół św. Antoniego).

Więcej informacji na Facebooku.

Rozpoczyna się Tydzień Modlitwy za Uchodźców „Umrzeć z nadziei”
6 (100%) 1 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze