fot. unsplash

Rumunia: państwowe uroczystości ku czci prześladowanych chrześcijan

W całej Rumunii uczczono 16 sierpnia chrześcijan prześladowanych na świecie. Budynki publiczne, takie jak parlament i obiekty rządowe w Bukareszcie, ale także ważne budynki w innych miastach kraju, zostały oświetlone na czerwono. Od 2020 r. 16 sierpnia jest Narodowym Dniem Pamięci. Inicjatywę tę wspiera miejscowy Kościół prawosławny, który w okolicznościowym apelu wezwał do ochrony i rozwijania wolności religijnej jako podstawowego prawa każdego człowieka.

Jako termin obchodów wybrano 16 sierpnia, gdyż w tym dniu Patriarchat Rumuński wspomina Konstantyna Brâncoveanu (1654-1714) – hospodara Wołoszczyzny w latach 1688-1714. W 1714 r., w wyniku zdrady, panujący na tym obszarze Turcy Osmańscy zesłali go karnie do Konstantynopola, gdzie stracono go 15 sierpnia tegoż roku wraz z jego czterema synami i skarbnikiem Ianache Văcărescu. W 1992 r. Kościół rumuński ogłosił go świętym męczennikiem.

>>> Open Doors: wielka troska o nawróconych chrześcijan w Afganistanie

Ustawę ustanawiającą Dzień Pamięci, uchwaloną w czerwcu 2020 r. przez parlament Rumunii, podpisał miesiąc później prezydent Klaus Iohannis. Szef państwa powiedział wówczas, że celem tego Dnia jest informowanie społeczeństwa – „w tym młodszych pokoleń” – o roli chrześcijaństwa w historii Rumunii i o prześladowaniach chrześcijan w dzisiejszych czasach

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze