Afganistan, fot. EPA/WATAN YAR

Wspólnota Sant’Egidio apeluje o most humanitarny dla Afganistanu

Wspólnota Sant’Egidio oraz Kościoły ewangelickie i Kościół Waldensów we Włoszech apelują do Włoch o wprowadzenie korytarzy humanitarnych z Afganistanu. „Prosimy wszystkie rządy europejskie o zawieszenie praktyk deportacji zasądzonych wobec setek Afgańczyków ubiegających się o azyl, a także o ponowne rozpatrzenie odrzuconych wniosków, biorąc pod uwagę dramatyczną sytuację na tym obszarze” – piszą sygnatariusze apelu.

>>> Open Doors: wielka troska o nawróconych chrześcijan w Afganistanie

Publikujemy apel:

Europa musi działać w celu zagwarantowania ochrony tym, którzy uciekają z Afganistanu na nowo podbitego przez Talibów. W tych dniach tysiące mężczyzn, kobiet i dzieci ryzykują życie za wiarę w wartości demokracji, wolność wyrażania siebie i nauki.
Prosimy również Włochy, które jako pierwsze z powodzeniem wprowadziły korytarze humanitarne, o przyjęcie tego narzędzia w celu ułatwienia ewakuacji afgańskich uchodźców.
Od ponad sześciu lat my, katolicy i protestanci, wspólnie pracujemy nad budową korytarzy humanitarnych z Libanu. Dzięki nowemu protokołowi z Ministerstwami Spraw Wewnętrznych i Spraw Zagranicznych uruchamiamy pierwszy korytarz humanitarny dla 200 uchodźców z ośrodków detencyjnych w Libii, a jednocześnie umożliwiający ewakuację kolejnych 300 osób.
Opierając się na tym doświadczeniu, jesteśmy gotowi do realizacji podobnego projektu na rzecz uchodźców afgańskich, otwierając się na współpracę z instytucjami, administracją lokalną i innymi przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego, które chcą włączyć się w ten pilny projekt humanitarny.
Możemy pomóc także tym Afgańczykom, którzy już przebywając w Europie żyją w bardzo trudnych warunkach. Prosimy wszystkie rządy europejskie o zawieszenie praktyk deportacji zasądzonych wobec setek Afgańczyków ubiegających się o azyl, a także o ponowne rozpatrzenie odrzuconych wniosków, biorąc pod uwagę dramatyczną sytuację na tym obszarze.
Potwierdzamy, że moralną i polityczną siłę Europy buduje się również poprzez zagwarantowanie praw humanitarnych i ochrony tym, którzy są prześladowani i którzy już doświadczyli dramatu wojny.

Marco Impagliazzo, przewodniczący Wspólnoty Sant’Egidio
Luca M. Negro, przewodniczący Federacji Kościołów Ewangelickich we Włoszech
Alessandra Trotta, moderatorka zarządu Kościoła Waldensów

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze