Rusza akcja Narodowego Czytania

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Place, biblioteki, szkoły, a nawet pociągi i tramwaje – w tych miejscach będzie można usłyszeć w sobotę „Wesele” Wyspiańskiego. W Polsce i w 21 krajach na całym świecie odbywa się akcja Narodowego Czytania.

Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczną w sobotę o godzinie 12.00 w Ogrodzie Saskim w Warszawie doroczną akcję Narodowego Czytania. W tym roku wspólną lekturą będzie „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

– Jestem pełen uznania, że tyle osób zdecydowało się współtworzyć tegoroczną edycję Narodowego Czytania. To pokazuje, że akcja ma coraz większy zasięg i jest na trwałe wpisana w krajobraz kulturalny polskiej rzeczywistości – mówił w sobotę w radiowej Jedynce prezydencki minister Wojciech Kolarski.

Wskazywał, że Narodowe Czytanie to akcja współtworzona przez tysiące Polaków, setki instytucji samorządowych i pozarządowych, a także przedstawicielstwa dyplomatyczne.

– To dzięki oddolnej, społecznej energii, na ten moment w ponad 2 tysiącach miejsc w Polsce odbędzie się wspólne czytanie „Wesela” – podkreślił. – To też 63 miejsca poza granicami w 21 krajach na świecie – dodał.

Jak mówił, „Wesele” Wyspiańskiego będzie czytane na placach, w bibliotekach, szkołach, a nawet w pociągach i tramwajach w całej Polce.

Zdaniem Kolarskiego popularność „Wesela” opiera się na tym, że to dramat o polskiej zbiorowości i mówi o nas „coś ważnego”: pokazuje różne emocje, myśli, nadzieje, wewnętrzne konflikty i niepokoje.

– Być może podświadomie czujemy, jak ważne jest „Wesele” w naszej kulturze, dlatego decyzja Polaków podjęta w czasie internetowego głosowania nad lekturą tegorocznej edycji Narodowego Czytania była właśnie taka – stwierdził.

Przypomniał, że dwa lata temu prezydent Duda wprowadził zwyczaj, że to Polacy wybierają spośród zaproponowanych lektur tę jedną, która będzie przedmiotem wspólnej lektury. W tegorocznym głosowaniu zwyciężyło „Wesele” Wyspiańskiego. Dramat rywalizował z „Beniowskim” Juliusza Słowackiego, „Przedwiośniem” Stefana Żeromskiego i „Pamiątkami Soplicy” Henryka Rzewuskiego.

Zapowiadając kolejną edycję akcji, Kolarski zaznaczył, że rok 2018 będzie rokiem stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę, a co za tym idzie, Narodowe Czytanie w kolejnym roku „będzie mieć wyjątkowy charakter”.

Prapremiera „Wesela” Wyspiańskiego odbyła się w marcu 1901 r. w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie dramat został opublikowany po raz pierwszy. „Wesele” zostało dotychczas przetłumaczone na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań.

Narodowe Czytanie odbywa się od 2012 r. Do tej pory w ramach akcji czytano „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, dzieła Aleksandra Fredry, Trylogię Henryka Sienkiewicza i „Lalkę” Bolesława Prusa.

Rusza akcja Narodowego Czytania
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze