SONY DSC

Rusza XIV Nocna Pielgrzymka „Na Przekór”

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W nocy z 6 na 7 maja 2017 r. odbędzie się XIV Nocna Pielgrzymka z Piekar Śląskich na Jasną Górę. Pielgrzymi pieszo pokonają 60 kilometrów, ofiarując trud drogi w intencji chrześcijan prześladowanych w Pakistanie.

Pątnikom będzie towarzyszyła Matka Boża obecna w cudownym wizerunku w Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich, skąd wyrusza pielgrzymka, a także Królowej Polski na Jasnej Górze, która stanowi cel podróży. Podczas rozpoczynającej pielgrzymkę Eucharystii w Piekarskiej Bazylice homilię wygłosi o. Marek Swat OMI, który przez sześć lat posługiwał w Pakistanie. Świadectwo misjonarza z tego wymagającego miejsca pozwoli przybliżyć pątnikom sytuację chrześcijan w tym kraju.

fot. Michał Starzyk

Organizatorzy spodziewają się około 400 uczestników. W ubiegłym roku było ich 350. Kiedy w 2008 r. pierwszy raz wyruszyli nocą w drogę do Częstochowy w pięć osób, byli pewni, że nigdy więcej tego nie powtórzą. Jednak Pan Bóg miał inne plany.
Od wielu lat pielgrzymi ofiarują swój trud w intencji chrześcijan prześladowanych w różnych zakątkach świata. W poprzednich latach byli to koptowie, chrześcijanie w Egipcie, Nigerii, Iraku, a ostatnio – w Syrii.

fot. Michał Starzyk

Nocna pielgrzymka z Piekar Śląskich do Częstochowy to inicjatywa osób świeckich. Co prawda uczestniczą w niej kapłani, przyjmując rolę szafarzy sakramentów i służąc zawsze gotowością do rozmowy, jednak sama pielgrzymka jest inicjatywą oddolną, co chyba ułatwia udział w niej osobom nie związanym mocno z Kościołem. W pielgrzymce uczestniczą również osoby wątpiące, bądź zadeklarowane jako niewierzące. Często jest to początek powrotu do Pana Boga i na łono Kościoła. 

fot. Michał Piec

W nocnej pielgrzymce uczestniczą przede wszystkim młodzi ludzie, ale także sporo osób młodych duchem. W ubiegłym roku najstarszy uczestnik, który pokonał cały dystans, miał 77 lat. Tempo marszu jest szybkie, a postoje krótkie. Jest dużo milczenia, modlitwy różańcowej, tradycyjnej pobożności oraz czasu na wzajemne poznanie się.

Fot. Michał Starzyk

Rusza XIV Nocna Pielgrzymka „Na Przekór”
6 (100%) 5 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze