Rząd bierze się za Fundusz Kościelny. „Celem jest, aby w 2025 roku nie istniał”
Fundusz Kościelny musi być zlikwidowany. Celem jest, aby w 2025 roku nie istniał – powiedziała w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. – Pracujemy nad takim systemem, który przeniesie obowiązek odprowadzania składek przez osoby duchowne z państwa na poszczególne Kościoły czy związki wyznaniowe – dodała.
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, która jest członkinią międzyresortowego zespołu ws. zmiany systemu finansowania Funduszu Kościelnego, została zapytana o stan prac nad przygotowaniem rozwiązań w tej sprawie. – Państwowy Fundusz Kościelny musi być zlikwidowany. Celem jest, aby w 2025 roku nie istniał – stwierdziła Dziemianowicz-Bąk w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl. Dodała, że „pieniądze z Funduszu Kościelnego są pieniędzmi przeznaczonymi na ubezpieczenia społeczne duchownych, na składki rentowe, emerytalne”.
– Jeśli jest decyzja polityczna realizująca plany rozdziału państwa od Kościoła, czyli żeby zlikwidować Fundusz Kościelny, to musimy zlikwidować wydatki z tego funduszu – zaznaczyła.
>>> Minister o emeryturach: duchowni nie powinni być zostawieni samym sobie
„Nie chodzi o to, aby pozbawić księży emerytury”
Ministe Agnieszka Dziemianowicz-Bąk wyjaśniła, że „w ministerstwie pracujemy nad takim systemem, który przeniesie obowiązek odprowadzania składek przez osoby duchowne z państwa na poszczególne Kościoły czy związki wyznaniowe”.
– Nie chodzi nam o to, aby pozbawić zakonnice, księży, osoby duchowne prawa do renty czy emerytury. Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej gwarantuje każdemu obywatelowi prawo do zabezpieczenia społecznego. Jeśli takie prawo jest powszechne, jeśli ktoś musi ponosić ciężar jego finansowania, a jeżeli nie chcemy, żeby to było państwo, to musimy wskazać podmioty, które to przejmą – stwierdziła Dziemianowicz-Bąk. Jak wytłumaczyła, „każdy pracodawca jest zaangażowany w jakiś sposób w partycypowanie w składkach na ubezpieczenia społeczne, rentowe, emerytalne”.
– Składka jest częściowo odprowadzana przez pracownika, częściowo przez pracodawcę. Tak powinno być również w odniesieniu osób duchownych – podkreśliła.
Pod koniec grudnia premier Donald Tusk poinformował o powołaniu międzyresortowego zespołu ws. zmiany systemu finansowania Funduszu Kościelnego, w tym zasad finansowania świadczeń emerytalnych i rentowych dla osób duchownych.
Zapowiedział wtedy, że Fundusz Kościelny miałby zastąpić nowy system i to jego wdrożeniem miałby zająć się nowy zespół międzyresortowy.- Mówimy o systemie dobrowolnego odpisu od podatku osób zainteresowanych wsparciem swojego Kościoła. Musi być to decyzja wiernych, a nie decyzja państwowa, tak aby wszyscy mieli poczucie sprawiedliwości – jedni więzi z Kościołem, a drudzy, że nie muszą płacić na coś, na co nie chcą – wyjaśniał.
Tusk podkreślał, że chce „ucywilizować relacje z Kościołem”. – Uporządkujemy sprawy bez zbędnych emocji, kulturalnie – mówił.
Historia Funduszu
Fundusz Kościelny powstał na mocy ustawy z 20 marca 1950 r. o przejęciu przez państwo dóbr martwej ręki, poręczeniu proboszczom posiadania gospodarstw rolnych i utworzeniu Funduszu Kościelnego. Według pierwotnych założeń miał być formą rekompensaty dla Kościołów i innych związków wyznaniowych za przejęte od nich przez państwo nieruchomości ziemskie. Z przejętych nieruchomości miała zostać utworzona masa majątkowa, z której dochód miał być dzielony między Kościoły, proporcjonalnie do wielkości zabranych nieruchomości.
Obecnie z Funduszu Kościelnego korzystają wszystkie działające legalnie w Polsce związki wyznaniowe, także te, które nie działały na terytorium Polski w 1950 r. i nie utraciły wówczas żadnych nieruchomości. Tych związków wyznaniowych jest 185.
W latach 2012-2013 trwały prace, które skończyły się przygotowaniem roboczego projektu i umowy między Konferencją Episkopatu Polski a rządem RP. Projekt został przedstawiony do konsultacji społecznych. Po czym prace przerwano i ich nie wznowiono.
W budżecie państwa na 2024 r. Fundusz Kościelny jest zaplanowany na 257 mln zł.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |