Rząd Paragwaju zabrania nauczania ideologii gender

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Paragwajski minister edukacji Enrique Riera powiedział dziennikarzom, że w konstytucji tego kraju istnieje pojęcie tradycyjnej rodziny składającej się z „matki, ojca i dzieci”. Stwierdził, że rząd powinien wykreślić z programów nauczania wszystkie materiały promujące fałszywą ideologię gender, wprowadzone przez poprzednią ekipę rządzącą.  

 
Podczas konferencji prasowej 18 sierpnia Riera ubolewał nad zamieszaniem i skargami, jakie dotarły do rządu po opublikowaniu w mediach społecznościowych wiadomości, iż w szkołach publicznych naucza się, że płeć to konstrukt społeczny, że nie jest nadana człowiekowi raz na zawsze oraz innych koncepcji powiązanych z ideologią gender.  

 

Minister potępił te treści zawarte w porozumieniu poprzedniej administracji byłego prezydenta Fernandu Lugo z grupą homoseksualistów pod nazwą „Jesteśmy gejami”. 

 

Administracja Lugo podpisała porozumienie pomiędzy organizacją „Jesteśmy gejami” a Zarządem Edukacji Ustawicznej. Na podstawie tego porozumienia stworzono kilka materiałów edukacyjnych, które były dostępne na rządowej stronie internetowej – powiedział Riera. 

 

Minister wyjaśnił, że zobowiązał swoich współpracowników „do ich usunięcia i rewizji, ponieważ znajduje się tam teza, od której zaczął się cały problem: gdzie dosłownie twierdzi się, że płeć jest konstruktem społecznym”. 

 

„Chciałbym wam powiedzieć, że Ministerstwo Edukacji opiera się na art. 52 konstytucji, na tradycyjnej rodzinie, na tradycyjnych wartościach, z mamą, tatą i dziećmi. Takie jest również moje osobiste zdanie. Oczywiście szanujemy różne poglądy, jednak nie zamierzamy wpajać ich w szkołach publicznych” – zapewnił.

Artykuł 52 konstytucji Paragwaju stanowi, że „związek małżeński kobiety i mężczyzny jest jednym z fundamentalnych składników tworzących rodzinę”. 

Riera zaznaczył, że poinformował prezydenta Paragwaju, Horacio Cartes, “skąd wzięło się nieporozumienie. Wszyscy widzieliśmy na WhatsApp, jak z wielu stron napłynęła poważna krytyka”.  

Tłumaczyła: Kinga Baszczuk

Zobacz także
Wasze komentarze